Köşe Yazarları

Zeki Müren de aday olacak mı?

Hangi Örgüt?… Örgüt olmadan yapamıyorlar… İlla örgüte ve örgütçülere bir selam gönderecekler. Ellerine kim tutuşturuyor bu tiratları, kim sufle ediyor kulaklarına bu lafları… * Usta sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen..

Zeki Müren de aday olacak mı?

Hangi Örgüt?… Örgüt olmadan yapamıyorlar… İlla örgüte ve örgütçülere bir selam gönderecekler. Ellerine kim tutuşturuyor bu tiratları, kim sufle ediyor kulaklarına bu lafları…

*

Usta sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen ve seslendirmeci Erdal Beşikçioğlu CHP’nin Etimesgut Belediye Başkan Adayı olmuş…

Basınımızın güzide temsilcilerine de iyi malzeme çıktı hani… Politik-Magazin diye de bir iletişim disiplini kurulsa iyi olur.

Oyuncudur, istediği role girer kime ne?

Demokratik bir haktır, karışmak ne kelime!…

Yıllardır takip ederiz kendisini… Dinleriz, izleriz falan. Fakat “oyuncuların” siyasette hele hele “yerel yönetimlerde” başarılı olduğu pek görülmemiştir.

Sadece bir istisna var, o da merhum Fatma Girik… Bir dönem Şişli Belediye Başkanlığı yapmıştı Fato, hepsi o…

E sonra? Sonrası hep hezimet…

Haydi gelin “oyuncuların” belediye başkan adaylığı tarihine şöyle bir göz atalım…

*

Fatma Girik’ten sonra sahneye ilk çıkan da Zülfü Livaneli oldu… Ajda Pekkan’a yakışırdı ama neyse…

Livaneli 27 Mart 1994 Seçimlerinde SHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak arz-ı endam etti. Rakipleri mi? ANAP’tan İlhan Kesici ve Refah Partisi’nden Recep Tayyip Erdoğan… Ya sonuç? Söyleyelim; Livaneli 716.237, Erdoğan ise 1.050.767…

Halil Ergün de dönemim müzmin adaylarından… İki kez siyaset sahnesine çıktı Ergün… 1994’de DYP’den ve 1999 Seçimlerinde ise CHP’den Beyoğlu Belediye Başkan Adayı oldu… Netice? Hezimet.

Rahmetli Barış Manço da dokuz yüz doksan dört yerel seçimlerinin adayları arasında… Keşke MÇP’den Aday olsaydı diye iç geçirdiğimiz mütevefa Manço, DYP’den Kadıköy Belediye Başkan Adayı olarak çıktı sevenlerinin karşısına. O da kaybetti tabii ki…

Aday olarak sahneye çıkan bir başka oyuncu da Menderes Samancılar… ÖDP’den Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gerçeklerle yüzleşen Samancılar da kaybedenler kulübünün üyelerinden. Tarih ise 18 Nisan 1999.

Levent Kırca’yı da anmadan geçmeyelim. Merhum da hezimeti tadanlardan. DSP’den Üsküdar Belediye Başkan Adayı olan Kırca yüzbin oy fark yiyerek seçimi kaybetmişti… Yıl 2009.

Arada Arif Sağ, Ferhat Tunç, Tuncer Necmioğlu, Meral Konrat, Bora Gencer Altan Günbay, Emre Kınay, Güven Hokna, Faruk Demir ve  Selen Kartay gibi ünlüleri de unutmamak lazım… Aday gösterilmeyi bekleyen Mesut Yar gibi ünlüleri de unutmayalım. Hala bekliyor garibim…

Sonları hep hezimet, hep yıkım…

*

Ama Regan olmuştu. Hem de ABD başkanı seçilmişti kovboy… Türk Düşmanı Arnold da California Valisi…

Sonra Büyük Savaşçı, komedyen,  aktör Volodemir Zelenski de var. O da seçilenler arasında Bizim oyuncular neden seçilemiyor ki?

Neleri eksik? Onlar da rol yapıyor bizimkiler de?

*

Bu oyuncu milletinin hele hele yabancı bir mihraklardan ödül alanları var ya, asıl onları aday gösterecekler ki tam olsun.

Ödül alırken ne kadar da güzel politik mesaj veriyorlar oysa… Bölücülük, LGBT ve ezilmişlik falan…

Karşılarında da düzmece jüri üyeleri olunca “en iyi yardımcı belediye başkan adayı rolü” ödülü hoop cepte.

Ama olmuyor işte, oyuncudan yerel yönetici olmuyor. Milletimiz rol yapanların sahnelerde, setlerde  ve stüdyolarda kalmasını istiyor demek ki.

Eh anlayana…

Erdal Bey’e de şimdiden bay bay… Biz O’nu canlandırdığı karakterlerle, seslendirdiği belgesellerle, yazdığı ve yönettiği oyunlarla hatırlayacağız.

***

Şehitlerimiz var. .. Cennet vatanın Cennet yolcuları… Bir kafile daha yola koyuldu… Rabbimize gülümsüyorlar şimdi. Biz ise kalanlara yani geride bıraktıklarına veriyoruz yüreğimizi. Onlar Albayrağa sarıldılar, biz de geride bıraktıklarına sarılalım, emanetlerine…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL