Siyaset

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal istifa etti

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Grup Başkanvekilliği görevinden “affını istediğini” açıkladı. Ünal, Cumhuriyet ve Türkçe ile ilgili sözleri ile MHP lideri..

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal istifa etti

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Grup Başkanvekilliği görevinden “affını istediğini” açıkladı. Ünal, Cumhuriyet ve Türkçe ile ilgili sözleri ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sert eleştirilerine hedef olmuştu. Ünal’ın son açıklaması da tepkileri dindirmemişti

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal sosyal medya hesabından grup başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ünal istifasını Twitter’da “Görevimden affımı talep ettim” ifadesi ile duyururken AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

 

 

 

Ünal’ı istifaya götüren süreç, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de tepki gösterdiği sözleriyle başladı. Ünal, Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı’nda yaptığı konuşmada “Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao’nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet ; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir” demişti. Bu sözler günlerce Twitter’da da eleştiri konusu olmuştu.

BAHÇELİ’NİN TEPKİSİ DİKKAT ÇEKTİ

MHP lideri Devlet Bahçeli de, partisinin grup konuşmasında Ünal’ın ismini vermeden şu sözleri dile getirmişti. “Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık Türk tarihinin ana güzergahından kategorik bir kopuş, kesif bir ayrılış, keskin bir sapış olarak görülemeyecek, asla gösterilemeyecektir. Yani Cumhuriyet şerefli geçmişimizin bir antitezi değildir. Cumhuriyet’in Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir. Önyargıların hükmüyle, ideolojik katılıklarla Cumhuriyet’in anlaşılması ve anlatılması mümkün değildir.”

YENİ AÇIKLAMA TEPKİLERİ DİNDİRMEDİ

Muhalefet partilerince de eleştirilen sözlere Cumhur İttifakı bileşeni MHP’den de tepki gelince Ünal bir açıklama daha yaptı.

Ünal, “Tarihte 16 devlet kurmuş bir millete mensubiyetim ve ses bayrağım Türkçemle gurur duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yüceltme idealini kendisine ilke edinmiş bir kişi olarak kendimi Cumhuriyetin fikri hür irfanı hür bir evladı olarak görüyorum” ifadeleri ile tartışılan sözlerine açıklama getirmek istese de tepkiler dinmedi ve görevinden ayrıldı.

ÜNAL’IN YERİNE ÖZLEM ZENGİN

Mahir Ünal’dan boşalan Grup Başkanvekilliği görevine de Özlem Zengin getirildi.

 

 

ÖZLEM ZENGİN KİMDİR?

9 Eylül 1969 Tokat doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Tokat’ta, liseyi İzmir’de tamamladı. Matematik Mühendisliği okumak niyetinde olan Zengin, daha sonra hukukun, rakamlar yerine kelimelerle kodlanmış bir matematik işlemi olduğuna kanaat getirerek hukuk fakültesini tercih etti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında bir hukuk ve aktüalite dergisi olan Teklif’te yazdı. Mezuniyetinden sonra bir süre ABD’de yaşadı, döndükten sonra bir yıl öğretmenlik yaptı. Akabinde 1998 – 2001 yılları arasında Kanal 7’deki ‘Hayatın İçinden’ adlı programda yapımcı ve sunucu olarak çalıştı. 2001 yılında yakın arkadaşlarıyla İstanbul Kadın ve Aile Araştırma Merkezi İKAMER’i kurdu. 2003 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

 

 

2005’den itibaren il başkan yardımcısı olarak tanıtım ve medya başkanlığı görevini üstlendi. 2011 yılına kadar devam eden bu süreçte fasılasız üç dönem il yönetim kurulu üyeliği yaptı. Yıllar sonra yüksek lisans yapmak için akademik hayata tekrar döndü. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, Din Sosyolojisi alanında ‘Yüksek Yargı Kararları Işığında Din ve Laiklik Algısındaki Sosyolojik Değişim’ konulu tez çalışması ile yüksek lisans derecesi aldı.

Aynı dönemde Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 12 Mayıs 2012’de, Üçüncü Olağan İstanbul İl Kadın Kolları Kongresi’nde AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı’na seçildi ve 14 Mart 2015 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. Beyaz El Dayanışma Derneği Kurucu Üyesi, Kadın ve Demokrasi Derneği “KADEM” Kurucu Üyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

7 Haziran 2015 tarihinde 25. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

İyi derecede İngilizce bilen Özlem Zengin, 3 çocuk annesidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL