Genel Güncel

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 3 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “FETÖ’ye hiçbir surette mevcudiyet hakkı tanınmayacak. PKK, FETÖ VE DEAŞ..

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 3 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, “FETÖ’ye hiçbir surette mevcudiyet hakkı tanınmayacak. PKK, FETÖ VE DEAŞ operasyonları hakkında bilgi sunuldu. Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünde de tarihin Türkiye Cumhuriyeti’ne yüklediği mesuliyetin gereklerinin hassasiyetle yerine getirildiği ifade edilmiştir.

Karadeniz’de gerginliğin tırmanmasının kimsenin menfaatine olmayacağı ifade edilmiş taraflara savaşa son verme ve tahıl anlaşmasına dönülmesi çağrısında bulunulmuştur. İslam’ı hedef alan eylemlerin engellenmesi ve suçluların cezalandırılmasındaki sorumluluklarını yerine getirmeyen devletler, bu tutumlarını değiştirmeye davet edildi.

İklim değişikliğinin, pek çok sorunu tetikleyebilecek etkileri üzerinde duruldu, meselenin uluslararası toplumun adil ve samimi gayretiyle çözülebileceği belirtildi.” ifadelerine değinildi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı toplantı, saat 15.35’te başladı.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları doğrultusunda yaş haddinden emekliye sevk edilen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan son MGK toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında başlayan toplantı 3 saat sürdü.

MGK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamadan öne çıkan başlıklar:

FETÖ’ye hiçbir surette mevcudiyet hakkı tanınmayacak. PKK, FETÖ VE DEAŞ operasyonları hakkında bilgi sunuldu. Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünde de tarihin Türkiye Cumhuriyeti’ne yüklediği mesuliyetin gereklerinin hassasiyetle yerine getirildiği ifade edilmiştir.

Karadeniz’de gerginliğin tırmanmasının kimsenin menfaatine olmayacağı ifade edilmiş taraflara savaşa son verme ve tahıl anlaşmasına dönülmesi çağrısında bulunulmuştur.

İslam’ı hedef alan eylemlerin engellenmesi ve suçluların cezalandırılmasındaki sorumluluklarını yerine getirmeyen devletler, bu tutumlarını değiştirmeye davet edildi. İklim değişikliğinin, pek çok sorunu tetikleyebilecek etkileri üzerinde duruldu, meselenin uluslararası toplumun adil ve samimi gayretiyle çözülebileceği belirtildi.

Toplantıda alınan kararlar:

1-PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

FETÖ ile mücadelede gelinen son aşama değerlendirilmiş, Türkiye’nin başta güvenlik ve dış politika alanlarındakiler olmak üzere stratejik kazanımları engellemek maksadıyla kurgulanan ve harekete geçirilen bu ihanet şebekesine hiçbir surette mevcudiyet hakkı tanınmayacağı bir kez daha vurgulanmıştır.

2-Eşsiz fedakarlıklarla kazanılan milli mücadelemizin sonunda imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın yüzüncü yıl dönümünde de tarihin Türkiye Cumhuriyeti’ne yüklediği mesuliyetin gereklerinin hassasiyetle yerine getirildiği ifade edilmiş, bölgemizde bir asırdır barış ve istikrara temel teşkil eden antlaşma ile kurulan düzenin milletimizin menfaatleri doğrultusunda tahkim edilmesine yönelik kararlılık teyit edilmiştir.

3- Komşumuz Irak ile iş birliğimizin her alanda daha da genliştirilmesinin hem ülkelerimizin hem de bölgemizin önemli kazanımlar elde etmesine katkıda bulunacağı belirtilmiş. Türkiye’nin terörle mücadele ile güvenlik ve istikrarının sağlanmasına yönelik çalışmaların samimiyetle desteklenmesinin iş birliği zeminini güçlendireceğine işaret edilmiştir.

4-Rusya ile Ukrauna arasındaki savaşın gidişatı ve müteakip aşamalarda bölgemize yönelik muhtemel etkileri etraflıca ele alınmış. Karadeniz’de gerginliğin tırmanmasının kimsenin menfaatine olmayacağı ifade edilmiştir. Tüm taraflara, gecikmeksizin müzakere masasına oturma ve savaşa son verme çağrısında bulunulmuş, Tahıl Anlaşması’na geri dönülmesinin muhtaç ülkelerdeki muhtemel olumsuzlukları önleyeceği ve gıda istikrarına katkı sağlayacağı vurgulanmıştır.

5- Afrika’da meydana gelen ve kıta geneline sirayet edebilecek mahiyetteki son gelişmeler değerlendirilmiş. Kıta’nın meselelerine en uygun çözümlerin ancak Kıta’nın sahiplerince bulunabileceği ifade edilmiştir.

6- İslam dinini hedef alarak iki milyara yakın müslümanı rencide eden ve Birleşmiş Milletler tarafında da nefret suçu olarak nitelendirilen menfur eylemlerin engellenmesi ve suçluların cezalandırılması hususundaki sorumluluklarını yerine getirmeyen devletler; ifade hürriyeti kisvesiyle ektikleri nefret tohumlarının ortaya çıkarabileceği yıkıcı etkileri idrak ederek bir an evvel bu tutumlarını değiştirmeye ve kutsal değerlere yönelik saldırılara karşı birlikte mücadele etmeye davet edilmiştir.

7- Küresel bir kriz halini almaya başlayan iklim değişikliğinin, düzensiz göçlerden sosyal buhranlara, iç karışıklıklardan devlerler arası çatışmalara kadar pe çok sorunu tetikleyebilecek etkileri üzerinde durulmuş; insanlığın bu müşterek meselesine ancak uluslararası toplumun adil ve samimi gayreti ile iş birliğinin çözüm getirebileceği belirtilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL