İzmir

Melih Dirin: Ülkeme Karşı Sorumluluklarım Var

Güzergahı ve inşaat süresi sebebiyle tartışmalara yol açan AOSB Çiğli tramvay inşaatına sanayicilerden müdahale geldi. İnşaat durdurdu. Üretim ve nakliye araçlarının fabrikasına girip çıkamaması sebebiyle müdahalede bulunan Dirinler Döküm A.Ş…

Melih Dirin: Ülkeme Karşı Sorumluluklarım Var

Güzergahı ve inşaat süresi sebebiyle tartışmalara yol açan AOSB Çiğli tramvay inşaatına sanayicilerden müdahale geldi. İnşaat durdurdu. Üretim ve nakliye araçlarının fabrikasına girip çıkamaması sebebiyle müdahalede bulunan Dirinler Döküm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Dirin, “Ben ihracatçıyım, önce ülkeme ve devletime karşı sonra da iş yaptığım uluslararası şirketlere karşı sorumluluklarım var. Araçlarım fabrikama girmek ve çıkma zorunda. O sebeple gerekli dolgu çalışmasını yapacağım” dedi.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden olan AOSB Çiğli Tramvay hattı inşaatında gerginlik. İnşaat sebebiyle fabrikalarının girişlerini kapatılan sanayiciler isyan etti.  Haftalardır fabrikalarına düzenli araç ve ekipman giremeyen sanayiciler kendi imkanlarıyla fabrika girişlerine dolgu çalışması başlattı. Günlerdir üretimi durdurduklarını söyleyen Dirinler Döküm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Dirin, “İzmir AOSB Türkiye’nin önemli üretim ve ihracaat merkezlerinden biridir. Bunu da herkes bilir. Fakat bu inşaat sebebiyle bir haftadır üretimimizi durdurmuş durumdayız. Üretim müdürlerimiz yetkililere defalarca ulaştı. Biteceği günlerle ilgili sözler alındı. Fakat belirtilen süreler geçmesine rağmen hala fabrikamıza giriş çıkışlar normal hale gelemedi. Biz de kendi imkanlarımızla fabrikamızın önüne açılan hendekleri doldurma kararı aldık” ifadeleri kullandı.

 

AOSB ve Firma Yetkilileri Geldi

 

Dirinler Döküm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Dirin’in açılan hendekleri doldurmaya başlamasını haber alan AOSB yetkilileri ve müteahhit firma yetkileri gereğinin yapacaklarını bildirerek hemen işe koyuldu. Dirinler A.Ş. önündeki aşılan kanalları vakit kaybetmeden kendilerinin dolduracağını ifade etti. Melih Dirin, “Bizim mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Fabrikamızın çalışmasını durdurmak, çalışanlarımızın emeğini engellemektir. Bu engellemeye daha fazla izin vermeyeceğim” dedi. Yetkililer de iş makinalarıyla fabrika giriş çıkışlarının normal hale gelmesi için çalışma başlattı.

 

Tramvaya Karşı Değiliz

 

Mağduriyetin giderilmesi çalışmalarıyla alakalı konuşan Melih Dirin, “Biz tramvaya karşı değiliz. Hiç de olmadık. Ama keşke bu yapılanlar dünya ülkelerindeki örneklerine uygun olsaydı. Hiç olmazsa İstanbul’a Bursa’ya ya da burnumuzun dibindeki ALOSB İZBAN projesine bakılarak gerçekleştirilseydi. Dünyanın hiçbir yerinde ağır sanayi bölgelerinin içine tramvay girmez. Hep kapısında kalır. Tramvay gibi toplu taşım araçları bu tip sanayi bölgelerinde iş yavaşlatmaya ve aksatmaya sebep olur. Bu bütün dünyada böyledir. Keşke proje yapılırken daha doğru adımlar atılsaydı. AOSB’nin ortasından değil de arkasından veya girişinden geçirilseydi. Maalesef bunlar yapılırken AOSB Müdürlüğü de bizlere bilgi verip fikrimizi sormadı. Aksaklıkları o zamandan görüp daha iyi bir uygulama ortaya çıkarabilirdik” açıklamasını yaptı.

 

Melih Dirin; İhracatçı Olmayan Anlayamaz

 

Üretimlerinin büyük kısmının ihracata dayandığını da sözlerine ekleyen Dirinler Döküm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Melih Dirin, “Ben ihracatçıyım. Ülkeme ve insanlarıma karşı sorumluluklarımın yanında iş yaptığım ülke ve firmalara karşı da sorumluluklarım var. Bunu herkes anlayamaz. Uluslararası sözleşmelerde günler ve saatler çok önemli. İhracatçı olmayanların bunu bilmemesi normal. Ama yetkililerin bunu bilmesi gerekirdi. Üretimimizi bir hafta durdurduk. Hala sonuç alamadık. Ama hala fabrikamıza araç ve ekipmanlar giremiyor. Bunun çok ağır maliyetleri ve sorumlulukları var. AOSB Bölge Müdürü Hilmi Uğurtaş bunları bilerek gerekli önlemleri almalıydı. Bizleri niye dinlemediğini de anlayabilmiş değiliz! Keşke dinleseydi. O zaman böyle mağduriyetler ve sıkıntılar yaşanmazdı” dedi.

 

Hendekler Kapanmazsa Girilemiyor

 

Projeye göre fabrika kapılarının bir buçuk metre önünden geçen AOSB Tramvay hattı inşaatı sebebiyle fabrikalara giriş çıkışlar haftalardır zorlukla sürüyordu. İnşaatın uzaması ve belirtilen günlerde bitmemesi sebebiyle sanayiciler isyan noktasına geldi. Kendi imkanlarıyla sorunları aşmak için uğraşan sanayiciler “bu hendekler kapanmazsa fabrikalarımıza giriş çıkışlar mümkün olmuyor. Fabrikalarımıza sadece yaya olarak girilmiyor ki, tırlar ve kamyonlar giriyor. Maalesef bu inşaat sebebiyle işlerimiz aksıyor” açıklamasını yaptı.

 

Çıkan tartışma boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi Bürokratlarından kimsenin gelmemesi dikkat çekerken, AOSB ve Müteahhit firma yetkilileri tepkileri durdurmak için fabrikaların önüne dolgu yapmaya başladı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL