İzmir

Gökdelen projesinde Zorlu dönem

Sivil toplum kuruluşları, odalar ve çok sayıda kişinin ruhsatı iptal edilsin çağrısında bulunduğu Konak’ta Zorlu Holding’e ait gökdelen projesine itiraz yağdı. Yüksekliğin belirlendiği meclis kararının yeniden değerlendirilmesini isteyen vatandaşların talepleri..

Gökdelen projesinde Zorlu dönem
Sivil toplum kuruluşları, odalar ve çok sayıda kişinin ruhsatı iptal edilsin çağrısında bulunduğu Konak’ta Zorlu Holding’e ait gökdelen projesine itiraz yağdı. Yüksekliğin belirlendiği meclis kararının yeniden değerlendirilmesini isteyen vatandaşların talepleri gündeme alındı. Öte yandan Zorlu’ya ait Pastel Gıda düşürülen gökdelen yüksekliğinin ilk haline gelmesi için itiraz etti.

 İzmir’in Konak İlçesi’nde Zorlu Holding’e ait gökdelen projesinin yüksekliğiyle ilgili yaşanan tartışmalı süreç devam ediyor. Odalar, sivil toplum kuruluşları ve bazı vatandaşların “ruhsatı iptal edilsin” çağrısında bulunduğu projede yükseklik 159 metreden 130 metreye düştürülmüştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir hamleyle 84 metrede karar kıldığı projeye yapılan itirazlar Konak Belediyesi’nin Kasım ayı meclis gündemine alındı.

Konak Belediyesi’nin 01.03.2021 tarihli ve 48/2021 sayılı kararı ile uygun bulunarak, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 12.07.2021 tarihli ve 05.770 sayılı kararı ile değişiklikle onaylanan, 7221 sayılı Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanununun 8. maddesine eklenen hüküm doğrultusunda belediye ilçe sınırı içerisinde yer alan ve yürürlükteki 1/1000 ölçekli uygulama imar planında bina yükseklikleri “Serbest” olarak belirlenmiş olan ada/parsellerdeki bina yüksekliklerinin belirlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliklerine 27.09.2021-26.10.2021 tarihleri arasındaki askı süresi içerisinde çok sayıda kişi itiraz etti.

KİMLER VAR?
İtiraz listesinde TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Aykut Aydemir,  Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak, Ali Rıza Avcan, Tarihçi Orhan Beşikci, Oral Dünyaoğulları, Vakıfbank eski Bölge Müdürü İbrahim Naki Avşar, Doç. Dr. Muhteşem Gedizlioğlu, Emin-Çiğdem Özmen, İbrahim Akın, Adnan Gürcan Dalıcı,  Halil Dönmez, Nisangül Ceylan,  Cemali Ceylan, EGEÇEP Derneği vekili Av.Berna Babaoğlu Ulutaş, Devrim Öz, Av. Fahri Alparslan, Mehmet Tayfun, İnci Erkuş yer aldı.

PASTEL GIDA DA İTİRAZ ETTİ
Dikkat çeken bir durum ise; yükseklik nedeniyle ruhsatı iptal edilsin çağrısında bulunulan AVM’nin sahibi olan Passtel Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin meclis kararına itiraz etmesi oldu. Zorlu Holding’in inşaat ve gayrimenkul şirketi olan Passtel A.Ş’nin itiraz dilekçesinde kazanılmış hakkını geri almak için başvurduğu öğrenildi. Ruhsatın kesildiği ilk yükseklik olan 159 metreyi talep eden şirket imar hakkı olan “serbest yükseklik” uygulamasının geçerli olması talebinde bulundu.

Kaynak : EGEDESONSÖZ 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL