Bayraklı

BAYRAKLI BELEDİYESİ MECLİSİNDEN İSRAİL’E TEPKİ

Bayraklı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı ilk oturumunda Millet İttifakı Meclis Üyeleri adına söz alan CHP Grup Başkan Vekili Cindi Canpolat, bayram arifesinde başlayan İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı. Bayraklı..

BAYRAKLI BELEDİYESİ MECLİSİNDEN İSRAİL’E TEPKİ

Bayraklı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı ilk oturumunda Millet İttifakı Meclis Üyeleri adına söz alan CHP Grup Başkan Vekili Cindi Canpolat, bayram arifesinde başlayan İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı.

Bayraklı Belediyesi Mayıs ayı ilk oturumu, Başkan Serdar Sandal yönetiminde gerçekleşti. Toplantıda İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına Millet İttifakı Meclis Üyeleri adına tepki gösteren CHP Grup Başkan Vekili Cindi Canpolat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz.

Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir.

İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir.

Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.

Bayraklı Belediyesi Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş da gündem dışı söz alarak saldırıların bir an önce son bulması gerektiğini ifade ederek İsrail’i kınadı. Ak Partili Meclis üyeleri üzerinde ‘Özgür Filistin’ yazılı siyah tişörtlerle toplantıya katılarak tepkilerini dile getirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL