Yerel Siyaset

ÜRKİYE’NİN EN İYİ TURİZM KÖYÜ BİRGİ, DÜNYADA İLK 32’YE GİRDİ

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından belirlenen UNWTO 2022 En İyi Turizm Köyleri Listesinde ülkemizden sadece Ödemiş’in tarih ve kültür mirası Birgi yer aldı. Birgi, 2022 yılında dünyanın en..

ÜRKİYE’NİN EN İYİ TURİZM KÖYÜ BİRGİ, DÜNYADA İLK 32’YE GİRDİ

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından belirlenen UNWTO 2022 En İyi Turizm Köyleri Listesinde ülkemizden sadece Ödemiş’in tarih ve kültür mirası Birgi yer aldı. Birgi, 2022 yılında dünyanın en iyi 32 turizm köyünden birisi oldu.

UNESCO Dünya Mirası adayı Birgi için Ödemiş Belediyesi tarafından 28 Haziran 2022 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulan “En iyi turizm köyü Birgi” projesi ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 2022 yılı yarışmasına başvuru yapıldı.

 

9 KRİTER ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRME YAPILDI

Kültürel ve doğal kaynaklar, kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması, ekonomik sürdürülebilirlik, sosyal sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik, turizmin gelişimi ile değer zincirinin entegrasyonu, altyapı ve erişilebilirlik, sağlık, emniyet ve güvenlikten oluşan 9 kriter üzerinden değerlendirmelerin yapıldığı 2022 yılı yarışmasına 57 ülkeden 130 başvuru yapıldı. Yarışmanın sonuçları 20 Aralık 2022 tarihinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün resmi web sitesinden ilan edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’den Birgi ile birlikte Bursa-Cumalıkızık ve Mardin-Anıtlı köyleri için hazırlanan projelerin de sunulduğu yarışmada Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme neticesinde Birgi, 2022 yılında dünyadaki en iyi 32 girişimci turizm köyü arasına adını yazdırdı.

Mardin’in Anıtlı ve Bursa’nın Cumalıkızık köyleri de aynı yarışma çerçevesinde Dünya Turizm Örgütü’nün toplamda 20 köyü seçtiği iyileştirme programına girdi.

 

TÜRKİYE’DEN SADECE BİRGİ!

Ödemiş Belediyesi Etüt ve Proje Müdürlüğünce İngilizce olarak hazırlanan projenin 2022 yılında dünyadaki ilk 32 projenin arasına girmesi sayesinde tarihi Birgi, UNWTO En İyi Girişimci Turizm Köyleri Ağı’na da dahil olacak. Kırsal turizmin gelişmesini hedefleyen yarışmanın ödül töreni 27-28 Şubat 2023 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın El-Ula kentinde yapılacak.

Ödemiş Belediyesi’nin tarihi Birgi için emin adımlarla ilerlemeye devam ettiğini belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün UNWTO 2022 En İyi Turizm Köyleri Listesi yarışması için Ödemiş Belediyesi Etüt ve Proje Müdürlüğümüzce İngilizce olarak hazırlanan projemizi geçtiğimiz Haziran ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunmuştuk. Yarışmaya katılmasına değer görülen projemiz, 9 farklı kriter üzerinden yapılan değerlendirme neticesinde dünyada ilk 32’ye girdi. Ülkemizden de bu 32 en iyi turizm köyü arasına giren tek yerleşim yeri Birgi oldu.

 

“EMİN BAŞARANBİLEK’İ YİTİRDİĞİMİZ GÜN GELEN BAŞARI HABERİ BİZİ DUYGULANDIRDI”

Tarihin her döneminde uygarlığın ve yerleşimin var olduğu, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan UNESCO Dünya Mirası adayımız Birgi’nin adını bir kez daha dünyaya duyuran bu başarıdan dolayı mutluyuz. Önceki gün Birgi’de tarihi dokunun korunmasına büyük katkılar sunan, bilge insan, arkeolog, ressam, şair ve yazar Emin Başaranbilek’i yitirmiştik. İnsanlığa büyük değerler sunan Başaranbilek’i yitirdiğimiz gün Birgi ile ilgili gelen bu başarı haberi bizleri ayrıca duygulandırdı. Birgi’nin 1990’lı yıllarla birlikte ön plana çıkmasını sağlayan korumacılık çalışmalarına katkı sunan ÇEKÜL Vakfı Başkanımız Prof. Dr. Metin Sözen’e, ÇEKÜL Vakfı’nın Batı Anadolu Koordinatörü Emin Başaranbilek’e, ÇEKÜL gönüllülerimize, kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği ile örnek çalışmalara imza atarak Birgi’nin marka haline gelmesini sağlamış geçmiş dönem başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

 

“HEYECANIMIZA HEYECAN KATTI”

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün bu listesinde yer almak Birgi’nin UNESCO Dünya Mirası süreci yolculuğunda heyecanımıza heyecan, enerjimize enerji kattı. Birgi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adaylığı sürecinde daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ödemiş Belediyesi arasında Alan Yönetimi Protokolü imzalanmıştı. Alan yönetimi başkanının da atanması ile bu sürecin de somut adımlarla ilerleyeceğine Bakanlığımızın da destekleri ve yerel yönetimlerle işbirliği ile Birgi’nin bu büyük hedefe ulaşacağına yürekten inanıyorum. Birgi’ye ve Ödemiş’e büyük gurur yaşatan bu başarılı projenin hazırlanmasında emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Tarihe adını Aydınoğulları Beyliği’nin başkenti olarak kazımış Birgi’nin açıkhava müzesini andıran tarihi atmosferi, doğal güzellikleri ve inanç turizmiyle geleceğe aktarılması ve turizmde ön plana çıkması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL