İzmir SonDakika

İzmir’de toplu taşımaya zam!

İzmir’de 1 Ocak 2023 itibari ile ulaşım zamlı başlayacak. UKOME’nin aldığı karara doğrultusunda 6 lira 50 kuruş olan ilk biniş ücreti 8 lira 78 kuruşa, ilk aktarma ücreti ise 1..

İzmir’de toplu taşımaya zam!
İzmir’de 1 Ocak 2023 itibari ile ulaşım zamlı başlayacak. UKOME’nin aldığı karara doğrultusunda 6 lira 50 kuruş olan ilk biniş ücreti 8 lira 78 kuruşa, ilk aktarma ücreti ise 1 lira 20 kuruştan 3 lira 50 kuruşa yükseltildi. Öğrenci ilk biniş ücreti ise 3 TL’ye yükseldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), geçtiğimiz aylarda üç maddelik gündemle toplanmıştı.

Masasında  2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nda uygulanması önerilen öğrenci taşıma fiyat tarifesi, İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası üyesi taşımacıların fiyat tarifelerinin güncellenmesi talebi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, toplu ulaşım tarifelerinin güncellenmesi talebinin olduğu UKOME’de tek reddedilen gündem maddesi İzmir’in toplu ulaşım tarifesi olmuştu.

Alınan karar sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin zam talebinin reddedilmesi sonrası yargıya başvuracağı öğrenilirken, dolmuş ücretlerine gelen zam sonrası İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası üyelerinin bir çoğu da toplu ulaşıma zam gelmemesine tepki göstermişti.

BU KEZ ONAYLANDI
Bir çok tartışmalara neden olan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç  Soyer’in de ‘sürdürülebilir değil’ olarak tanımladığı ulaşım ücretlerinde yüzde 36’lık bir artış yaşandı. Tam biletlerdeki 6,50 TL’lik tutar 8 lira 78 kuruşa, ikinci binişlerdeki 1 lira 20 kuruş olan aktarma ücreti ise 3 lira 50 kuruşa çıktı, ikinci aktarma ücreti ise 2 TL’ye yükseldi

ÖĞRENCİ TARİFESİNE DE ZAM!
Ulaşımda ayrıca Öğrenci binişi 2 lira 20 kuruştan 3 TL’ye, Öğretmen ve 60 yaş için ilk binişi 5 lira 60 kuruştan 7,56 TL’ye yükseldi.

Öğrenciler, öğretmenler ve 60 Yaş İzmirim Kartı sahiplerinin, aktarma ücreti ödememesine yönelik uygulama devam ediyor.

Günün belli saatlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım imkânı sağlayan Halk Taşıt uygulamasında ise  tam biniş 4,39 TL, öğrenci ücreti 1,50 TL oldu. Halk Taşıt tam binişlerinde ilk aktarma için 1,75 TL, ikinci aktarma 1 TL olacak. Üçüncü ve sonraki aktarmalardan ücret alınmıyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİNİŞ BAŞINA 16,79 TL SÜBVANSİYON
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı yaptığı yazılı açıklamada, yeni tarifede tam biniş artış oranın (yaklaşık yüzde 36) asgari ücrete yapılan yüzde 54,5’lik artıştan düşük olduğuna dikkat çekti. Toplu taşıma hizmetinin, kamusal bir hizmet olduğunu, karlılık gözeterek yapılmadığını hatırlatan Karcı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak toplu ulaşım kurum ve kuruluşlarımızı sürekli sübvanse ediyoruz. Yeni tarife rakamları baz alındığında, biniş başına Büyükşehir Belediyesi olarak 16,79 TL destek vereceğiz” dedi.

Ekonomik açıdan zor bir dönemden geçildiğini belirten Karcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Hepimizin bildiği gibi akaryakıt ve enerji maliyetleri başta olmak üzere yedek parça, personel ve benzeri diğer artışlar, işletme maliyetlerini ciddi ölçüde yükseltti. Bu tablo, sene başında yapılan bütçe planlamalarını da olumsuz etkiliyor. 2022 yılı başında toplu ulaşım sübvansiyon rakamını 2 milyar TL olarak öngörmüştük. Aralık iki itibariyle kasamızdan çıkan destek miktarı 3,5 milyar TL’yi bulmuş durumda. Yeni yılda bu rakamın 4 milyar TL’nin de üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Çok zorlandığımız bir gerçek ama hemşehrilerimiz için olabildiğince makul düzenlemelerle bu hizmeti en iyi şekilde vermeye devam edeceğiz.”

kaynak : egedesonsöz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL