Yerel Siyaset

Kırkpınar’dan ‘Akşener’ iddialarına net yanıt!

Kulislerde İYİ Parti’de 81 il başkanının Meral Akşener’in cumhurbaşkanı adayı olması yönünde 81 il başkanının ortak metin yayınlayacağı iddialarına yanıt veren İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “Genel başkanımız bu konuda..

Kırkpınar’dan ‘Akşener’ iddialarına net yanıt!
Kulislerde İYİ Parti’de 81 il başkanının Meral Akşener’in cumhurbaşkanı adayı olması yönünde 81 il başkanının ortak metin yayınlayacağı iddialarına yanıt veren İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “Genel başkanımız bu konuda katıldığı bir canlı yayında ‘Ben başbakanlığa talibim’ dedi. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı için defter o gün kapandı genel başkanımızın sözlerinden kaynaklı. Önümüzdeki süreçte ne olur onu bilmiyoruz, sonuç olarak siyaset değişkenlik içinde olan bir süreç” dedi.

 Türkiye’de genel seçimlere kısa bir süre kala ‘aday kim olacak’ sorusu sıkça dile getirilirken, Cumhur İttifakı’nın adayının AK Parti Genel Başkanı ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olarak açıklanması sonrası gözler Millet İttifakı’na çevrilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti başta olmak üzere Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nın oluşturduğu 6’lı Masa’nın adayı henüz belli olmazken, CHP kanadından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olması için yoğun çalışma yürütüldüğü sık sık gündeme gelmişti.

Süreç içinde İYİ Parti kanadı ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘aday olabilir’ sinyalleri verirken, katıldığı bir televizyon programında Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olması için ısrar ettiklerini belirtirken, kulislerde İYİ Parti’nin 81 İl Başkanı’nın Akşener’e aday olması yönünde ortak açıklama yapacağı iddiaları gündeme geldi.

İddialar sonrası İzmir il başkanlığının tutumu merak edilirken, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, gündemdeki konuyla ilgili Egedesonsöz’e konuştu.

 

BÖYLE BİR GÖRÜŞ OLMUŞ OLABİLİR AMA…
İl başkanları olarak Genel Başkan Akşener’e adaylık konusunda baskı yapıp yapmayacakları yönündeki soruya yanıt veren Kırkpınar, “Hatay İl başkanımız Şefik Bey’in Akşener’in aday olması noktasında ciddi bir baskı oluşturduklarını dile getirmiş. Başkanımız çok tecrübeli ve eski bir il başkanı. Sonrasında milletvekilliği yapmış. Şimdi de  partimizde il başkanlığı yapan çok deneyimli ve tecrübeli bir siyasetçidir. Kendisinin böyle bir görüşü olmuş olabilir ancak bunun genel anlamda bir yansıması yok şu an için” ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE NE OLUR BİLMİYORUZ
Akşener’in ‘başbakanlık koltuğuna talibim’ sözlerini hatırlatan Kırkpınar, “Genel başkanımız katıldığı bir canlı yayında ‘Ben başbakanlığa talibim’ dedi. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı için defter o gün kapandı Genel Başkanımızın sözlerinden kaynaklı. Önümüzdeki süreçte ne olur onu bilmiyoruz, sonuç olarak siyaset değişkenlik içinde olan bir süreç. Ancak aslolan Genel Başkanızın başından beri söylediği 13’üncü Cumhurbaşkanının Millet İttifakı adayının mutlaka kazanması gerektiğidir.

Eğer kazanmazsa parlamentodaki dağılım, milletvekilliği sayısının hiç önemi yok. Çünkü parlamenter sisteme geçmenin tek yolu seçilmiş bir Cumhurbaşkanının göreve gelmesidir. 6’lı Masa’nın 28 Şubat 2022’de  yaptığı imza töreni ile yeni parlamenter sisteme geçmek  ile ilgili imza altına aldıkları konuda buydu zaten. Orada aslolan Cumhurbaşkanını seçmek. Seçilmiş cumhurbaşkanı da ortak karar ile olur.  Bu nedenle mutlaka kazanacak aday olmalı ve bu aday masanın adayı olmalı diye söylenmişti. Bizde bunu kendi parti teşkilatlarımıza iletiyoruz” diye konuştu.

SÜREÇ UYUM İÇİNDE YÜRÜYOR
Parti teşkilatlarında Millet İttifakı’nın adayının henüz belli olmamasından kaynaklı bir rahatsızlık olup olmadığı yönündeki soruya da yanıt veren Hüsmen Kırkpınar, “Millet İttifakı teklifi Sayın Genel Başkanımız’dan geldi. 6’lı Masa’nın teklifi Sayın Kılıçdaroğlu’ndan geldi ve uyum için yürüyor süreç. Herkesin gönlünden geçen kendi liderleri olabilir, 6’lı Masa dışından olabilir. Bunlar süreçle ortaya çıkacak ve nihayetinde bu rejimin yani partili cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin değişmesi. Bu da 100’üncü yıla girerken gerçekleşecek diye umut ediyor ve bunun için mücadele ediyoruz” dedi.

kaynak : Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL