İzmir Yerel Siyaset

Kadınlar Balçova’da şiddete karşı tek yürek oldu

Balçova Belediyesi ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu arasında, Aile içinde kadına şiddeti önlemek adına oluşturulan “Acil Yardım Hattı” İşbirliği Protokolü imzalandı. Cumhuriyet Halk Partili Kadın Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Parti..

Kadınlar Balçova’da şiddete karşı tek yürek oldu

Balçova Belediyesi ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu arasında, Aile içinde kadına şiddeti önlemek adına oluşturulan “Acil Yardım Hattı” İşbirliği Protokolü imzalandı.

Cumhuriyet Halk Partili Kadın Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Parti Meclisi üyelerinin adeta çıkarma yaptığı protokolü, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü alkışlar eşliğinde imzaladı.

Balçova sınırları içinde şiddete uğrayan kadınların maruz kaldıkları olaylarla mücadelede hukuki ve psikolojik destek ile danışmanlık ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanabileceği ‘Acil Yardım Hattı’ işbirliği protokolü toplantısında konuşan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, “Kadınlar şiddet gördükçe toplumun tamamı bu karanlığın içine gömülüyor.

Hiçbir kadına şiddet uygulanmasına izin vermeyeceğiz” dedi. TKDF Başkanı Canan Güllü, “Kırmızı rujumu sürdüm. Kırmızı ceketimi giydim. Her yer kırmızı, kırmızıya boyayacağız dünyayı, çünkü şiddete hayır diyeceğiz” ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da, İstanbul Sözleşmesi hala yürürlükte olduğunu ve uygulanması için her türlü mücadeleyi vereceklerini belirtti.

Fatma Çalkaya: Hiçbir Kadına Şiddet Uygulanmasına İzin Vermeyeceğiz

Termal Otelde düzenlenen protokol töreninde ilk olarak Balçova Belediyesi’nin kadın erkek eşitliğini sağlamak için yaptığı çalışmalar, Balçova’da toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için uygulanan eylem planı hakkında bilgi verildi.

Konuklarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Türkiye’nin dört bir ucundan gelerek bizlere ve Balçova’nın cesur yürekli kadınlarına güç verdiniz. Öncelikle, Kadın gözüyle ve kadın kalbiyle hizmet eden bir belediye olarak; Kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik bir hizmete imza atmanın gururunu yaşadığımızı söylemek istiyorum.

Aslına bakarsanız hepimiz, bu işin gururu olur mu? diye düşünüyoruz. Ne yazık ki şu anda bu durumdayız arkadaşlar. Bizler, bu şiddet olaylarını ne kadar saklarsak, yokmuş gibi davranırsak Kadınlara ve Kadının Hak arama Mücadelesine o kadar büyük bir kötülüğü yapmış oluruz.

Kadına şiddet vardır ve bu şiddeti tarihin karanlık sayfalarına gömmek için yürekli kadınlar mücadele etmektedir. Bizlerin, her birimizin görevi bu mücadeleyi yükseltmek ve diri tutmaktır” dedi.

  

Canan Güllü: Mücadeleyi Bırakmayacağız, Kendimizi savunacağız

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF)  Başkanı Canan Güllü ise sözlerine, “Kırmızı rujumu sürdüm. Kırmızı ceketimi giydim. Her yer kırmızı, kırmızıya boyayacağız dünyayı, çünkü şiddete hayır diyeceğiz” diyerek başladı.

Kadına karşı şiddet olaylarının istatistiksel verileri ne paylaşan TKDF Başkanı Canan Güllü “3 bin 740 kadın katledildi. Bizim açtığımız Acil Yardım Hattına da 2013 yılından bu yana 6 bin 604 kişi başvuru yaptı. Biz bugün Balçova’da olduğu gibi birçok Belediye ile protokolümüzü imzaladık.

Şiddete uğrayan kadınlarımız Federasyonumuzun 0212 656 96 96 -0 549 656 96 96 numaralı telefonunu arayarak hukukçu ve sosyal hizmetler uzmanı arkadaşlarımızdan destek alabiliyor. Şimdi bu protokol ile Balçova Belediyesi de daha çok kadına ulaşarak bu hattın işlerliğini artıracak” dedi.

 

Deniz Yücel: Sizin Yanınızda Olacağıma Söz Veriyorum

Toplantıda bir konuşma yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Acil Yardım Hattı İşbirliği protokolünü önemsiyoruz. Hayata, zorluklara ve daha da ötesi erkeklere karşı mücadelesinde başarılı olan bu mücadeleyi hem kendileri için hem hemcinsleri için hem de toplum için sürdürme konusunda kararlı olan kıymetli kadınları kutluyorum ve alkışlıyorum. Zor olan kadın olmak değil.

Zor olan her geçen gün katledilen, şiddete uğrayan, kadını ikinci sınıf insan gören bir anlayışın yönettiği Türkiye’de kadın olmak. Bu iktidarda gelip geçici ve sonu geldi. Şiddete karşı etkin bir mücadeleyi hayata geçirdiği için TKDF ve Balçova Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum.

Bu örnek projenin İzmir’de, Balçova’da ve tüm belediyelerimizde başarılı geçmesi ve uygulanması için sizlerin yanında olacağımıza söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

Sevda Erdan Kılıç: Kazandığımız Hakları Büyük Önderimize Borçluyuz

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Divan Katibi Üyesi Sevda Erdan Kılıç, “İzmir’in cesur, özgür, mücadeleci kadınlarını temsil etmekten onur duyuyorum. İzmir özgürlüğün, demokrasinin, mücadelenin kenti. Yerel yönetimler sayesinde büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle kadın dostu kent olarak anılıyor. Kadın mücadelesinde büyük bir lider sayesinde, 100 yıl önce dünyanın çok önüne geçmiştik. Burada milletvekili isem, kadın belediye başkanlarımız, avukatlar varsa, istediğiniz renkte kıyafet giyiyorsanız bunu büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. En önemli cümle dayanışma. Dayanışmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar dayanışma ruhuyla kadına karşı her türlü şiddete karşı mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Gülizar Biçer Karaca: İstanbul Sözleşmesi’ni Karalamaya Çalıştılar

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma gerekçesini sorgulayan bir konuşma yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, iktidarın sözleşmeden çıkmasını kabul etmediklerini vurgulayarak, “Elbette bu mücadelede, her birimiz bu makamlardaysak, işe gidebiliyorsak, seçiyorsak seçiliyorsak, meslek sahibi isek bunu elbette Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Geçtiğimiz yıl bir eril akıl İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararı verdi.

Kabul etmediğimiz için sözleşmenin imzacı devletlere yüklediği sorumluluğu belediyelerimizle hayata geçirmeye çalışıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nde önce aklımızın almayacağı kirli bir kampanya ile karalamaya çalıştılar.

Önleyemiyorsan koruyacaksın, şiddete uğramışsa failleri etkin şekilde yargılayacaksın diyor sözleşme. Var mı bir sorun? Etkin politikalar uygulayacaksın diyor. İmzacı devletlere bu yükümlülükleri veriyordu.

Ama bunu kaldırdık dediler. İstanbul Sözleşmesi hala yürürlükte. Uygulanması için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Siyasi iktidar 6284 sayılı yasa var diyor. Evet var.

Ama uygulamıyorsan önemi yok. Uygulamak için siyasi irade gerekir. o nedenle kadın cinayetleri politiktir diyoruz. Tüm kadınlarla birlikte dayanışmayı büyüteceğiz ve CHP iktidarını hep birlikte kuracağız” diye konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL