Yerel Siyaset

Dünya’nın gözü Menemen’de olacak

Menemen Belediyesi, 7-8-9 Ekim tarihleri arasında ilkini düzenleyeceği Uluslararası Menemen Çömlek Festivali hazırlıklarında son aşamaya geldi. Onur Konuğu İtalya, konuk şehirlerin ‘Kadın ve Çömlek’ temasıyla Aydın, Manisa ve Eskişehir’in olacağı..

Dünya’nın gözü Menemen’de olacak

Menemen Belediyesi, 7-8-9 Ekim tarihleri arasında ilkini düzenleyeceği Uluslararası Menemen Çömlek Festivali hazırlıklarında son aşamaya geldi.

Onur Konuğu İtalya, konuk şehirlerin ‘Kadın ve Çömlek’ temasıyla Aydın, Manisa ve Eskişehir’in olacağı festivale, Menemen’in ünlü ustalarının yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından çömlek ustaları da katılacak.

Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Çömlekçiliğin kalbi olan Menemenimizi dünyaya kendi alanında tanıtmak ve söz sahibi yapmak için kolları sıvadık. Bu alanda başarısı ülke sınırlarını aşmış birçok ustamız bulunuyor.

Dünyaca ünlü seramik sanatçıları ve Menemenimizin eşsiz ustalarımızı fuar alanında buluşturarak ulusal ve uluslararası ticari köprüler kurulmasını da sağlayacağız. 1’incisini gerçekleştireceğimiz Uluslararası Menemen Çömlek Festivali tüm yönleriyle önemli ve özel bir festival olacak. Herkesi bu özel festivalimize davet ediyorum” dedi.

Uluslararası Çömlek Festivalinin resmi açılışı, 7 Ekim Cuma günü saat 17.00’da Şehir Parkı’nda kortej yürüyüşü ile başlayacak. 4 ülkeden gelen dünya çocuklarının başı çekeceği renkli kortej, Menemen Şehir Parkı’ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak.

“DÜNDEN BUGÜNE ÇÖMLEKÇİLİK

Festival kapsamında İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde “Dünden Bugüne Çömlekçilik” konulu konferans düzenlenecek. Saat 11.00’da başlayacak konferanslarda yurtiçinden birçok üniversitede görev yapan akademisyenler, çömlekçilik sanatının tarihine ve bugününe ışık tutacak. Günün sonunda ise Menemen’de çömlekçilik sanatına gönül verenleri kapsayan “Onur Ödülleri Töreni” gerçekleştirilecek. Tören, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak.

HÜNERLİ ELLER SAHNEDE!

Festivalin ikinci günü ise ülkemiz ve dünyanın birçok ülkesinden Menemen’e gelen çömlek ustaları, “Hünerli Eller Menemen Çömlek Yarışması”nda teknik ve estetik dalda olmak üzere en iyi çömleği yapmak için birbirleriyle yarışacak. Saat 12.00’da Menemen Şehir Parkı’nda başlayacak ve dereceye girenlerin ödüllendirileceği yarışma, iki gün boyunca devam edecek.

TAŞHAN’DA SERGİ VE ALTERNATİF PİŞİRME TEKNİKLERİ SUNUMU

Tarihi Taşhan ise festival kapsamında önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak. İlk olarak saat 11.00’da düzenlenecek programda işinin uzmanları çömlekte alternatif pişirim tekniklerini davetlilere anlatacak. Sunumun ardından Menemen çömlekçiliği ve seramik sanatını geliştirip tanıtmayı amaçlayan Hemhal Karma Sergisi ziyaretçilere açılacak. Son olarak da çömlek ve seramik ustaları, firma sahipleri ve akademisyenler ‘Sanat Sohbetleri’nde çömlekçiliği konuşacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL