Bayraklı

Bayraklı’nın “Kent Meydanı” için çalışmalar hızlandı

Bayraklı Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılacak olan Bayraklı Kent Meydanı Projesi için önemli bir adım daha atıldı. Geçen yıl Bakanlıktan uygulama projesi yetkileri alınan proje kapsamında, sondaj çalışmaları öncesi arkeolojik kazı..

Bayraklı’nın “Kent Meydanı” için çalışmalar hızlandı

Bayraklı Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılacak olan Bayraklı Kent Meydanı Projesi için önemli bir adım daha atıldı. Geçen yıl Bakanlıktan uygulama projesi yetkileri alınan proje kapsamında, sondaj çalışmaları öncesi arkeolojik kazı çalışmaları da başladı. Herhangi bir tarihi bulguya rastlanılmaması halinde uygulama aşamasına geçileceği belirtildi. Başkan Sandal “İzmir’in kalbine yakışır bir meydan projesini hayata geçirmek için adım adım ilerliyoruz. Yakın zamanda projemizi hayata geçireceğiz” dedi.

ÖNCE KAZI SONRA SONDAJ!

İzmir’in en büyük ve en modern Kent Meydanı’nı Bayraklı’ya kazandırmak isteyen Bayraklı Belediyesi, geçtiğimiz yıl bakanlıktan alınan uygulama projesi yapma yetkisinin ardından çalışmalarını hızlandırdı. 1. Derece Arkeolojik Sit özelliği taşıyan alanda tarihi bir kalıntının bulunup bulunmadığını öğrenmek için Smyrna Kazı Başkanlığı tarafından, İzmir Müze Müdürlüğü denetiminde arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı. Ay sonuna kadar sürecek kazı çalışmalarında herhangi bir tarihi bulguya rastlanmaması halinde, yeni yılda sondaj çalışmaları başlayacak ve  uygulama projesine geçilecek.

17 BİN METREKARELİK ALAN

Bayraklı Belediyesi tarafından hazırlanan Kent Meydanı Projesi, Smyrna Meydanı ile Zabıta Müdürlüğü Binası’nın da bulunduğu Hakan Uysal Caddesi’ni kapsayan 17 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek. İki bin metrekarelik tören alanı, modern kent mobilyaları, peyzaj düzenlemeleri, etkinlik alanları ile İzmir’in en modern kent meydanlarından biri yaratılacak. Proje tamamlandığında Smyrna Ören Yeri’nin görünürlüğü ve tanınılırlığı da artırılacak.

İZMİR’İN KALBİNE ÇOK YAKIŞACAK

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “İzmir’in en eski yerleşim yeri olan Bayraklımıza modern bir kent meydanı kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmir’in ‘kalbinde’ hayata geçireceğimiz projemizde sosyal ve kültürel anlamda geçmişten geleceğe tüm birikimlerimizi yansıtacağız ve İzmir için yeni, modern bir cazibe merkezi yaratacağız. Bayraklı’yı tarihiyle bütünleşen bir kent kimliğine kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL