Bayraklı Yerel Siyaset

Bayraklı’da TİS düğümü çözüldü… En düşük maaş 12 bin TL

Bayraklı Belediyesinde Bayraklı AŞ ve DİSK Genel İş 6 No’lu Şube arasında süren ve 1285 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri olumlu sonuçlandı! Taraflar arasında varılan uzlaşma gereği, yüzde 60..

Bayraklı’da TİS düğümü çözüldü… En düşük maaş 12 bin TL
Bayraklı Belediyesinde Bayraklı AŞ ve DİSK Genel İş 6 No’lu Şube arasında süren ve 1285 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri olumlu sonuçlandı! Taraflar arasında varılan uzlaşma gereği, yüzde 60 oranında zam ile en düşük çalışan maaşı 2022 yılı için 11.592 TL’ye yükseltildi. Başkan Serdar Sandal “Her zaman emeğin ve alın terinin yanında yer aldık. İşçimizi enflasyona, hayat pahalılığına ezdirmedik ve İzmir’in en iyi sözleşmelerinden birine imza attık. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bayraklı Belediyesi ile DİSK Genel İş 6 No’lu Şube arasında devam eden toplu iş görüşmeleri mutlu sonla bitti. Belediyenin farklı birimlerinde görev yapan 1285 çalışanı yakından ilgilendiren protokol Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener arasında imzalandı.

Varılan mutabakata göre; Bayraklı Belediyesinin farklı birimlerinde çalışan işçiler için en düşük maaş -fiilen çalışmaya dayalı ödemeler hariç- 7427 TL’den, 11.592 TL’ye yükseldi. Verilen zam oranı ise yüzde 60 olarak belirlendi. Ocak ayı itibarıyla sosyal haklarla birlikte en düşük işçi ücretinin 14 bin TL’nin üzerine çıkacağı belirtildi.

SOSYAL HAKLAR YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Sözleşme kapsamında; işçilerin yıllık 75 yevmiye tutarındaki ikramiyeleri 90 yevmiyeye yükseltildi. Aylık 266 TL olan erzak yardımı aylık 1000 TL’ye çıkartıldı. 30 TL olan günlük yemek ücreti 55 TL’ye yükseltildi.

Yıllık 800 TL olan yakacak yardımı 1440 TL’ye çıkarıldı. İşçilerin yıllık kıdem tazminatı hesabı, 40 günden 50 güne çıkarıldı. Yüzde 25 olan gece çalışma ücreti yüzde 30’a yükseltildi.

Saat başı fazla çalışma ücreti yüzde 60’tan yüzde 70’e çıkarıldı. Vardiyalı çalışan işçilerin günlük çalışma ücretlerinin yüzde 25’i olan vardiya primleri yüzde 30’a yükseltildi. Yukarıda belirtilenlerin dışındaki tüm sosyal haklara yüzde 40’ın üzerinde artış yapıldı.

YEVMİYELERE REKOR ARTIŞ
Sözleşme öncesi en düşük 186 TL olan günlük yevmiye ücreti, 300 TL’ye yükseltildi. Bu tutara, 1 Ocak’tan itibaren yüzde 20 oranında zam ve artı olarak günlük 10 TL iyileştirme, 1 Temmuz 2023 itibarıyla yüzde 20 ücret artışı, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren de yüzde 25 ücret artışı yapılması öngörüldü.

“İŞÇİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEDİK”
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal “Göreve geldiğimiz günden bu yana, işçimizin alın terinden ve emeğinden yana tavır takındık. Artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında zor günler geçiren tüm çalışanlarımızı rahatlatacak bir sözleşmeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayraklı Belediyesi olarak, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik ve İzmir’in en iyi sözleşmelerinden birine imza attık. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL