Genel İzmir Siyaset Yerel Siyaset

Aliağa’da muhteşem dönüşüm

Aliağa Belediyesi’nden depremde zarar gören Sarı Konutlar için müjdeli haber geldi. Kentsel Dönüşüm projesiyle zarar gören binaları sil baştan yapacak olan Aliağa Belediyesi, hak sahiplerinden tek bir ücret almayacak. Depremden..

Aliağa’da muhteşem dönüşüm

Aliağa Belediyesi’nden depremde zarar gören Sarı Konutlar için müjdeli haber geldi. Kentsel Dönüşüm projesiyle zarar gören binaları sil baştan yapacak olan Aliağa Belediyesi, hak sahiplerinden tek bir ücret almayacak. Depremden sonra zor durumda kalan Sarı Konutlar sakinleriyle bir araya gelen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, 64 metrekare olan dairelerin 85 metrekareye çıkarılacağını ve 1,5 yıl içerisinde teslim edileceğini açıkladı. Başkan Acar, “Bizim tüm çabamız Aliağa’da yaşayan bütün hemşehrilerimizin sorunlarına çözüm üretmek ve her birini mutlu görebilmek içindir. Atmış konutu modern mimari ile sil baştan yapıp teslim edeceğiz. Bu konuda desteklerini gördüğümüz Devletimiz ve Çevre Şehircilik Bakanlığımıza müteşekkiriz. Kentsel Dönüşüm Yasası sayesinde vatandaşlarımız kira bile ödemeyecek” dedi. Aliağa Belediyesi Meclis Salonunda Başkan Acar’ın anlatımını dikkatle dinleyen konut sahipleri, sürpriz açıklamaya alkışlarla teşekkür etti. 

Aliağa Belediyesi, şehrin merkezindeki eski yapılarından olan ve son İzmir depremi sırasında büyük hasar gören Sarı Konutlar’ın kentsel dönüşümü için harekete geçti. Konutlar, Belediye tarafından yerinde kentsel dönüşüm projesiyle yenilenecek. Hak sahiplerine daireleri tamamlanana kadar kira yardımı da yapılacak. Deprem yönetmeliğine ve kent estetiğine uygun modern yeni daireler sahiplerine en fazla 18 ay içerisinde teslim edilecek. 

Hiçbir ücret talep edilmeyecek

Sarı Konutlar’da yaşayan hak sahipleriyle Belediye Meclis Salonu’nda bir araya gelen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, binaların yenilenmesi karşılığında konut sahiplerinden hiçbir ücret talep edilmeyeceğini söyledi. Müjdeli haberi coşkuyla karşılayan hak sahiplerinin alkışlarla teşekkür ettiği Başkan Acar, “659 ada 1 parselde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve AFAD’ın tespitlerine göre 2 ağır hasarlı ve 3 orta hasarlı bina tespit edildi. Bu nedenle çalışmalarımıza bu parselden başlamak istedik. 2+1 brüt 64 metrekare olan daireleri brüt 85 metre kareye yükseltiyoruz. Yeni binalar 2+1 ve zemin artı 4 kat olacak. Her katta 4 daire bulunacak. Yol üstü olması sebebiyle zeminleri dükkân yapmaya karar verdik. Konutları 18 ayda tamamlayıp sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Ama biz bu süreyi elimizden geldiğince kısaltarak 12 aya düşürmek istiyoruz. Talimatımız bu yönde” diye konuştu.  

Mağduriyet yok, kira yardımı var

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kar amacı gütmediklerini belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, sözlerine şöyle devam etti; “Konut sahiplerimiz devletimizin belirlediği kira yardımlarından da 18 ay boyunca faydalanabilecek. Kira yardımından yararlanmak için gerekli iş ve işlemleri de biz takip edeceğiz. Bu noktada Kentsel Dönüşüm Yasasıyla hizmet veren devletimize ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza da müteşekkiriz. Tüm unsurlarımızla ve her zaman sizlerin yanındayız.” 

“Önemli olan Aliağa’da yaşayanların mutluluğu”

Aliağa’da kentsel dönüşümün Sarı Konutlarla başlayacağını sözlerine ekleyen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, şöyle konuştu; “Deprem riskinin yüksek olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Son yaşanan şiddetli depremde İzmir’imizde pek çok bina yıkıldı, vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Depremde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyorum. Aliağamızda da bu depremi şiddetli şekilde hissettik. Allah’a hamdolsun, bölgemizde yıkılan herhangi bir binamız ve can kaybımız yok. Önümüzdeki süreçte yine benzer depremlerin yaşanması ihtimali yüksek. Bununla ilgili tüm devlet kurumları, belediye ve vatandaşlarımız ile birlikte gelecekte de depremin olacağını ön görüp hazırlıklar yaparak tedbirlerimizi alma gayretindeyiz. En önemli tedbirlerden biri ise binalarımızın depreme dayanaklı olması. Bu projede gece gündüz demeden bizlerle birlikte çalışan tüm mesai arkadaşlarıma ve hak sahibi hemşehrilerime de destekleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Bizim önem verdiğimiz tek konu Aliağa’da yaşayan vatandaşlarımızın memnuniyeti, gülen yüzü ve mutluluğu” diye konuştu. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL