İzmir Yerel Siyaset

Tunç Soyer isyan etti!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de yaşanan deprem sonrası hasarlı binaların dönüşümü için Dünya Bankası’ndan 340 milyon dolarlık kredi anlaşmasında vardı ancak kredi Ankara bürokrasisine takıldı. Soyer açıklamasında “Aylar..

Tunç Soyer isyan etti!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de yaşanan deprem sonrası hasarlı binaların dönüşümü için Dünya Bankası’ndan 340 milyon dolarlık kredi anlaşmasında vardı ancak kredi Ankara bürokrasisine takıldı. Soyer açıklamasında “Aylar geçti. Kredi orada duruyor.
Bu para Türkiye’ye girecek, 30 yıl vadeli, 0.92 faizli, 5 yıl ödemesiz. İzmir ekonomisini canlandırır. En az 7-8 bin konut yapacağız” dedi. Sığınmacı tartışmaları hakkında da konuşan Soyer, “Ben ‘flamingoların da başkanıyım’ dedim. Flamingolara sahip çıkarken onlara sahip çıkmayacak mıyım?” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kredi anlaşmasını Erdoğan’ın İzmir ziyaretinde kendisi ile bizzat görüştüğünü ve “Tamam” sözü almasına karşın aradan geçen altı ayda ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Soyer, Sözcü Gazetesi’ne süreci şöyle anlattı:

– Kentsel dönüşümle ilgili model olacak bir uygulama için karar aldık. Projeyle ilgili Dünya Bankası ile görüştük. Depremden sonra 2 yılda çıkacak krediyi 4 ay içinde aldık. 340 milyon dolar için el sıkıştık. Bu müzakereleri Hazine ve İller Bankası da mutabık kalarak bitirdik.

– 21 Şubat 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’e geldi. “Sizinle görüşmek istiyorum” dedim. “Orta hasarlı binada da oturulamıyor, boşaltmak zorundasın. Fakat devletten maliyeti alamıyorsun. Bu bulduğumuz krediyi orta hasarlı binalar için kullanalım” dedim.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Çok iyi. Tamam, ben bunu arkadaşlarla konuşacağım” dedi. Aylar geçti. Kredi orada duruyor. Bu para Türkiye’ye girecek, 30 yıl vadeli, 0.92 faizli, 5 yıl ödemesiz. İzmir ekonomisini canlandırır. En az 7-8 bin konut yapacağız.

– Cumhurbaşkanı dinledi, “Tamam” dedi ama onay gelmedi.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 yıldır Dünya Bankası’ndan kredi bekliyor, banka ise İzmir’e kullandırmak istiyor.

– İzmir’de binaların depreme dayanıklılıklarını test ettik. 33 bin 100 konutun karnesini çıkardık. İldeki bütün binaların da deprem karnesini çıkaracağız. 10 üniversite 48 akademisyen, 18 mühendis ile Türkiye’nin en büyük fay araştırmasını yapıyoruz. Sonuçlandığında, İzmir’in röntgenini çıkarmış olacağız.

“SIĞINMACI SORUNUNU İKTİDAR YARATTI, BİZİM SORUNUMUZ BUNUN KURBANLARIYLA DEĞİL”
Gazete Duvar’dan Nergis Demikaya’nın aktardığına göre de, İzmir’deki sığınmacılarla ilgili konuşan Soyer şunları kaydetti:

“İzmir’de 148 bin Suriyeli var. Kent Adaleti Şube Müdürlüğü kurduk. Amacımız İzmir’de yaşayan mültecilerin hayatını kolaylaştıracak çözümler üretmek. Baro ile yaptığımız anlaşmaya göre bir avukatın bulunduğu otobüs mahallelere gidiyor. Kadınlar, mülteciler, dezavantajlı kim varsa onlara adalet arayışında destek olmaya çalışıyoruz. Çocuklara Türkçe öğretmeye çalışıyoruz. Sığınmacılar konusunda açık kapı politikası yanlıştı. Bunu iktidar üretti. Ancak bu yanlış uluslararası düzeyde çözülecek bir meseledir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok güzel bir tweet’i vardı, ‘Bizim sorunumuz bu sorunu yaratanlarla, bu sorunun kurbanlarıyla değil’ diyor. Tüm kalbimle katılıyorum.”

“FLAMİNGOLARA SAHİP ÇIKARKEN ONLARA (SIĞINMACILARA) SAHİP ÇIKMAYACAK MIYIM!”
“Benim bu konuya bir yerel yönetici, bir insan olarak kayıtsız kalmam, seyirci kalmam mümkün değil” diyen Soyer şöyle devam etti:

“Oturduğum koltukta çözüm üretmek zorundayım. Günü gelir memleketlerine güle güle gitsinler. Ama burada kaldıkları sürece, ne zaman gidecekler, nasıl gönderirim, suyunu iki misline çıkarayım gibi bir şey yapmam. Ben İzmir’de yaşayan herkese, sadece onlara da değil… Ben ‘flamingoların da başkanıyım’ dedim. Flamingolara sahip çıkarken onlara sahip çıkmayacak mıyım! Burada yaşadıkları sürece onların hayatını iyileştirmek için, konforlarını sağlamak için her şeyi yapmaya devam edeceğim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL