Bayraklı Genel Yerel Siyaset

SANDAL, “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞIN HAK KAYBI OLMAYACAK!”

Bayraklı Belediyesi meclisi, ilçe sınırları içindeki eski yapıların yıkılıp, yenilerinin yapılması sırasında vatandaşların hak kaybını önleyecek kararı oy birliğiyle kabul etti. Sunduğu önerge ile tarihi karara öncülük eden Bayraklı Belediye Başkanı..

SANDAL, “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞIN HAK KAYBI OLMAYACAK!”

Bayraklı Belediyesi meclisi, ilçe sınırları içindeki eski yapıların yıkılıp, yenilerinin yapılması sırasında vatandaşların hak kaybını önleyecek kararı oy birliğiyle kabul etti. Sunduğu önerge ile tarihi karara öncülük eden Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, emeği geçenlere teşekkür etti. Sandal, “Bayraklı’nın tamamını kapsayan bu kararla; evi az hasarlı veya orta hasarlı ya da deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yurttaşlarımız, evlerini yıkıp yenisini yaparken herhangi bir hak kaybı yaşamayacak” dedi.

Bayraklı Belediyesi meclis toplantısı Aralık ayı ikinci oturumu Başkan Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti. İlk oturumda İmar komisyonuna gönderilen eski yapıların yıkılıp, yenileri yapılırken vatandaşın hak kaybını önleyecek tarihi kentsel dönüşüm kararı mecliste oy birliğiyle geçti.

Bayraklı’nın yeniden inşası için tarihi imza

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, meclis toplantısında şöyle konuştu: 3 ve 4 No’lu kararlarımız ile Bayraklı’daki meclis üyelerimiz bence Bayraklı’nın yeniden inşasıyla ilgilitarihi bir imza atmış durumdalar. Burada emeği geçen komisyon üyelerimize, bürokratlarımıza ve meclis üyelerimize şükran borçluyum. Bu kararla; evi az hasarlı veya orta hasarlı ya da deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yurttaşlarımız, evlerini yıkıp yenisini yaparken meydana gelecek kayıpları önlemek ile ilgili bir plan notu bu. Gerek kat sıkıştırma, gerek kapalı çıkma, gerek kooperatif veya farklı nedenlerden dolayı yapılacak konutlardaki hak kayıplarını önlemek ile ilgili plan notlarımız bunlar. Bu sadece Manavkuyu, Mansuroğlu ve Adalet Mahallesi’ni kapsayan bir karar değil, Bu kararı Bayraklı’nın tümüyle ilgili aldık. Adalet Mahallemiz ile ilgili revizyon planlarımız zaten devam ediyordu. 60 Hektarlık Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Mahallesi’ni içine alan alanla ilgili çalışmalar devam ediyordu. Bu 60 hektarlık kentsel dönüşüm alanını 600 hektara çıkaracağız ve o alan Çay Mahallesi’ne kadar uzanacak. Revizyon çalışmaları Onur, Yamanlar, Nafiz Gürman Mahallelerini içine alacak 600 hektarlık alanda da devam ediyor. Bu kararın Bayraklımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Meclis üyelerimizi de oy birliğiyle aldığımız bu karardan dolayı kutluyorum.

Osmangazi hizmet binası engelli vatandaşlarımızın olacak

Dilek ve temenniler bölümünde 3 Aralık Dünya Engeliler günü dolayısıyla tüm engelli yurttaşların gününü kutlayan Başkan Sandal, “Çamkıran binamızı nasıl kreşe çevirdiysek, Özkanlar Pazar yeri oluştuktan sonra da belediyemizin diğer birimlerini oradaki merkeze taşıyacağız ve Osmangazi hizmet binamızı tam anlamıyla engelli yurttaşlarımızın hizmetine sunacağız. Sadece engelli vatandaşlarımıza ait bir merkez oluşturacağız” dedi.

Bayraklı Belediyesinin en iyi sözleşmelerinden birine imza atacağız

Mecliste yöneltilen sendika ile yapılacak toplu sözleşmeyle ilgili soru üzerine değerlendirme yapan Sandal, “Sözleşme süreci devam ediyor. Çalışan arkadaşlarımızın temel hakları veya kadroların şekillenmesiyle ilgili sendikayla görüş ayrılığımız yok. 2 madde vardı. Disiplin konusunda da anlaştık. Bir sorunumuz yok. Sözleşme metni bir kez daha gözden geçiriliyor. Bugüne kadar Bayraklı Belediyesinin yaptığı en iyi sözleşmelerden biri olacak. İzmir’de de hem personel reformu hem sözleşmeyi bir arada tutan tek belediye olacağız” diye konuştu.

Oy birliğiyle kabul edilen tarihi karar maddeleri

1- İlçemiz sınırları içerisinde “Kat Sıkıştırma” olarak bilinen mülga plan notları ve yönetmelikler doğrultusunda ruhsatlı teşekkül etmiş parsellere yönelik, “Bayraklı Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve 2002 yılında iptal edilen plan notu ve yönetmelik hükümlerine göre ruhsatlı olarak teşekkül etmiş ve kat sayısı yürürlükteki imar planlarında kat adetinden 1 kat fazla olan mevcut yapıların kat sayısı aynen korunacak olup, kat yüksekliği (döşeme üstünden döşeme üstüne) 2.85 metreyi geçemez. Batar/asma kat yapılamaz. Bu plan notu kapsamında yapılaşacak parseller ile komşu parsellerdeki kitleler arasında yükseklik farkı oluşmaması için, bina gabarilerini belirlemeye ilçe belediyesi yetkilidir.” şeklinde hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu önerisinin kabulüne ilişkin İmar Komisyonu (oy birliği) raporu.

2- İlimizde 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde, başta Adalet, Manavkuyu ve Mansuroğlu Mahalleri olmak üzere en çok Bayraklı İlçesi olumsuz olarak etkilenmiş ve bunun sonucunda mevcut yapıların yıkılarak yeniden yapılmasına ilişkin taleplerde artış olmuş; Ayrık ve Blok Nizam yapılaşma koşullu parseller ile sadece KAKS (Emsal) verilmiş parsellerde, mevcut yapıların yapıldıkları tarihten günümüze imar mevzuatında meydana gelen değişiklikler dolayısıyla ortaya çıkan inşaat alanı kayıplarının giderilerek, dönüşümün hızlandırılması amacıyla hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu önerisinin kabulüne ilişkin İmar Komisyonu (oy birliği) raporu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL