Siyaset

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu

Türkiye haftaya siyasetteki sıcak gelişmeler ile başladı. Son dakika haberine göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener ile görüşmesinin ardından, İYİ Parti..

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu

Türkiye haftaya siyasetteki sıcak gelişmeler ile başladı. Son dakika haberine göre İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener ile görüşmesinin ardından, İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Akşener’in Millet İttifakı toplantısına katılacağını duyurdu. Saat 14.00’te yapılması planlanan toplantı 6 liderin katılımıyla saat 16.00’da başladı.

Toplantı 20.30’da sona erdi. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu. Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı üyelerinin Genel Başkanlarının, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağını açıkladı

Bugün ilk olarak CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin Saadet Partisi ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantı 4,5 saat sürdü. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 5 partinin genel başkanları ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışması yaşayan Millet İttifakı’nda kritik toplantı bugün yapılıyor. Altılı Masa’da Cumhurbaşkanı adayının belirleneceği açıklanan toplantıda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz eden İYİ Parti lideri Meral Akşener’in açıklamalarının ardından, peş peşe gelişmeler yaşandı.

Son dakika gelişmesine göre; İBB Başkanı İmamoğlu ile ABB Başkanı Yavaş’ın İYİ Parti lideri Akşener ile görüşmesinin ardından, İYİ Parti Sözcüsü Zorlu da açıklamalarda bulundu. Zorlu, Akşener’in bugün yapılacak Millet İttifakı toplantısına katılacağını söyledi.

Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin genel başkanları, Saadet Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenecek “Liderler Buluşması”na katılacak. Toplantı saat 14.00’te başlayacaktı, toplantı saat 16.00’ya ertelendi.

TOPLANTI 4,5 SAAT SÜRDÜ

CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi genel başkanlarının yer aldığı Millet İttifakı’nın toplantısı başladı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğindeki “Liderler Buluşması”na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katılıyor.

Toplantı 4,5 saat sürerken, 20.30’da sona erdi. Toplantıda uzlaşma sağlandı.

MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI KILIÇDAROĞLU

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Altılı Masa toplantısının ardından açıklama yapıyor. Karamollaoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Hepinize hoşgeldiniz diyorum. Bugün Berat Kandili’ni idrak ediyoruz. Ramazan’a çok kısa zaman kaldı. Aldığımız kararları başarıyla neticelenmesini niyaz ediyoruz Allah’tan. İçinde bulunduğumuz günler acılı günler. Birçok şehirde şehir diye bina ayakta kalmadı. Vefat eden bütün kardeşlerimize Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Bugün burada bir araya gelmemizin sebebini biliyorsunuz. Bu toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı sizlere duyurmayı görev addediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayımız.

Seçimlerin ardından kendisine başarılar temennisinde bulunuyorum.”

KILIÇDAROĞLU: GENEL BAŞKANLAR, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır. Halil İbrahim sofrası tek bir çocuğun yatağa aç girmemesidir. Hakkın, hukukun, adaletin kılınması demektir. Bizim soframız barışım ve kardeşliğin sofrasıdır. Türkiye’yi neşeli, huzurlu ve bereketli günlere taşımaktır. Allah’ın izniyle bunu başaracağız.

Türkiye’yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinde mutabık kaldık. 11 madde sonuçlandı. Parlamenter sisteme geçiş sürecinde diğer partilerin Genel Başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır. Kapımız herkese sonuna kadar açıktır.

Hiç kimse merak etmesi ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağız. Yolumuz açık olsun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL