İzmir

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Kınık’ta Muhtarlarla Buluştu

Yaklaşık 98 bin dekar tarımsal üretim alanı ve 2 binin üzerinde çiftçisiyle İzmir’in tarımsal ve hayvansal üretimle önde gelen ilçelerinden Kınık’ta gelen yoğun talep üzerine muhtarlarla bir araya gelen İzmir..

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Kınık’ta Muhtarlarla Buluştu

Yaklaşık 98 bin dekar tarımsal üretim alanı ve 2 binin üzerinde çiftçisiyle İzmir’in tarımsal ve hayvansal üretimle önde gelen ilçelerinden Kınık’ta gelen yoğun talep üzerine muhtarlarla bir araya gelen İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “İzmir tarımsal üretimin öncü şehri, bunu hep dile getiriyoruz.

Bu şehrin 30 ilçesinde 1257 mahallesi bulunuyor.

Bunların 935 tanesi kırsal mahalle. Biz bu mahallelerin hepsiyle İlçe Müdürlüklerimiz vasıtasıyla sürekli irtibat halindeyiz, sürekli üreticimizin yanındayız.

Göreve başladığım günden bu yana yoğun iş tempomuz arasında ben de elimden geldiğince 30 ilçede gidebildiğim kadar çok mahalleye gitme gibi bir gayret içerisindeyim.

Bu şehrin Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak onların yanında olmak, dertlerini dinlemek, beraber gülmek, beraber üzülmek gibi bir gayretimiz var. Tabii bu 935 mahallenin hepsine benim bizzat gitmem mümkün değil.

Bu noktada da haftanın 2 günü mesaiden sonra belirlediğimiz ilçelerimize gidiyor, kırsal mahalle muhtarlarımızla buluşuyor ve üreticimizin sorununu, derdini, üretimini, neye ihtiyacı olduğunu en iyi bilen kişilerle, yani muhtarlarımızla görüşüyoruz.

Şimdiye kadar Muhtarlarla Tarımı Konuşuyoruz programında 20 ilçemizde muhtarlarımızla görüştük.

Bugün de gelen yoğun talep üzerine Kınık ilçemizde 37 mahalle muhtarımızla bir araya geldik. Mahallelerinde üreticilerin yaşadıklarını, sorunlarını, sıkıntılarını, taleplerini dile getirdiler. Hepsini tek tek dinledik.

Üretim gerçekten zor ve üreticilerimizin sıkıntıları var. Bunları giderme noktasında notlarımızı aldık. Bizimle ilgili olan konularda ivedilikle çalışmalarımızı başlatacağız. Bakanlığımızın doğrudan faaliyet alanına girmeyen konularda da gerekli kurumlara gerekli bilgilendirmeleri yapacağız” dedi.

İzmir’in şansların birleştiği bir şehir olduğunu belirten Özen, “Çok bilinçli bir üreticimiz var, yeniliklere açık, üretmeyi bırakmayan, zor şartlarda bile üretime devam eden… Onlar bizim en önemli şansımız.

Üretici örgütlerimiz de aynı şekilde. Bir diğer şansımız; bu şehirde mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan, 7/24 üretimin içinde, üreticinin yanında olan bir tarım teşkilatımız var.

En büyük şansımız ise Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli. Her sorunumuzda, her derdimizde, üreticimizin her sıkıntısında, kısacası ulaştığımız her anda, her türlü destekle yanımızda olan İzmirli bir Tarım ve Orman Bakanı. Tüm bu şanslar birleştiğinde de İzmir’in üretiminin gelişmemesi, tarımsal üretim noktasında ülkemizin gözbebeği olmaması gibi bir durum söz konusu olamaz” dedi.

2002 yılından bu yana Kınık ilçesine 131 milyon 320 bin Türk lirası destekleme ödemesi yapıldığını aktaran özen şunları söyledi: “Geride bıraktığımız yıl Bakanlığımızca Kınık’ta bitkisel üretimde 2 milyon 530 bin, hayvansal üretimde ise 4 milyon 972 bin Türk Lirası yani toplamda 7 buçuk milyonun üzerinde bir destekleme ödemesi yapmışız.

Bunun yanında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında da üreticilerimize toplamda 4 milyon 232 bin hibe ödemesi yaptık. Bakanlık olarak desteklerimizle üreticimizin her daim yanındayız.

2021 yılında Türkiye Tarımına İzmir’in İzini bırakmak için Tarımda 35’in İzi sloganıyla da projeler başlattık. Kınık bu noktada da hem hayvansal üretimde hem de bitkisel üretimde güzel işler yapacağımız bir ilçemiz.

35 proje arasında 3 projemiz Kınık ilçemizde yürütülecek. Bunlardan biri Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi, biri arıcılarımıza kovan dağıtımı yapacağımız önemli bir proje, bir diğeri ise Çayır, Mera Islah ve Aranjman Projesi.

Ayrıca Kınık İlçemizde üretilen tohum, fide, tıbbi ve aromatik bitkilerin katma değerinin yerinde kalması ve Kınıklı üreticilerimizin kazancının katlanması noktasında da Bakanlığımızca Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmuştur.

İnşaatı devam eden OSB çok yakında faaliyete başlayacak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL