Genel İzmir

İNGEV 2020 ödülleri verildi

İnsani Gelişme Vakfı’nın belediyeler ve şehirler üzerinden yaptığı çalışma tamamlandı. Dokuz alt endeks ile 81 göstergenin baz alındığı rapor öncesi 188 ilçede analiz yapıldı. Çok yüksek insani gelişme performansı gösteren..

İNGEV 2020 ödülleri verildi

İnsani Gelişme Vakfı’nın belediyeler ve şehirler üzerinden yaptığı çalışma tamamlandı. Dokuz alt endeks ile 81 göstergenin baz alındığı rapor öncesi 188 ilçede analiz yapıldı. Çok yüksek insani gelişme performansı gösteren ilçeler arasında İzmir’den de girenler oldu.

 İNGEV’in ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler (İGE-İ) 2020 sonuçları açıklandı ve “Çok Yüksek İnsani Gelişme” performansı gösteren ilçe belediye başkanlarına çevrim içi konferans ile ödülleri verildi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990 yılından beri ülkeler düzeyinde yayımlanan gelişim endeksinde kişi başına düşen gelir, doğumda beklenen yaşam süresi, okur-yazar ve okullaşma oranları dikkate alınarak hesaplamalar yapılıyor. İnsani Gelişme Endeksi, gelirin yanında eğitim ve sağlık verileriyle insani gelişmeyi ölçmeyi ve ülkeleri karşılaştırmayı amaçlıyor.

Türkiye’deki ilçeler düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ modeline Yönetişim ve Saydamlık, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Sosyal Yaşam, Çevresel Performans alt endekslerinin dışında, 2020 çalışmasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ulaşım ve Erişilebilirlik Endeksleri eklenerek alt endeks sayısı 9’a, gösterge sayısı da 81’e yükseltildi. Yerel yönetim faaliyet raporlarının detaylı incelenmesi, merkezi istatistiklerin analizi, belediye web sitesi ve sosyal medya hesapları analizi ile birlikte, 2020 raporunda ayrıca “gizli vatandaş” çalışması genişletildi. Toplam 21 konuda “gizli vatandaş” senaryoları ile belediyelere başvurularak ve cevap verme düzeyleri de endekse dahil edildi. Yapılan çalışmaya göre İzmirli belediyeler de önemli performans gösterdi.

2020 raporunda Çok Yüksek İnsani Gelişme bölgesinde 34 ilçe yer aldı. 2020 Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesi (Yeşil Bölge) kapsamında İzmir’den listeye 7.sıradan Karşıyaka, 13.sıradan Konak, 21.sıradan Bornova, 24.sıradan Urla, 27.sıradan Balçova, 30.sıradan Gaziemir ve 32.sıradan Narlıdere girdi.

ALT ÇALIŞMALARDA DİKKAT ÇEKEN İLÇELER
Çalışmanın alt başlıkları olan 9 kategori ve alanda da önemli tespitler yapıldı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nin ayrıntılarında belediye meclis üyesi kadın sayısı, belediye başkan yardımcısı kadın oranı, belediye müdürlerinde kadın atamaları, çalışan oranındaki kadınlar, ilçedeki kadın muhtar sayılarına yer verildi. Ayrıca bu kategoride kadın ortalama eğitim oranları, evlenme ve doğurganlık hızı da incelendi. Buna göre listeye Karşıyaka birinci sıradan girerken Çiğli ilçesi ikinci oldu. Çiğli’yi Bayraklı ve Gaziemir takip etti.

Belediyenin aileye, hasta ve yaşlılara, çocuklara, kadınlara, engellilere ve mültecilere yönelik yaptığı “sosyal kapsama endeksinde” Selçuk ilçesi sıralamaya girdi.

Ekonomik durum endeksinin analiz edildiği ve AVM yoğunluğu, banka çeşitliliği, konut sayısı, market yoğunluğu ve yaş bağımlılık kategorisinde Konak sıralamada kendisine yer buldu.

Yine okur yazar oranları, kadın eğitim oranları, üniversite mezun oranları ve ortalama eğitim sürelerinin değerlendirildiği  “eğitim endeksi” konusunda listede Karşıyaka, Narlıdere ve Güzelbahçe yer aldı.

Sağlık Endeksi başlığında ambulans sayısı, eczane ve hastane sayısı, yaşlı ve engellilere yönelik hizmetler konusunda Konak, Seferihisar ve Karabağlar ilçeleri dikkat çekti.

Belediyenin sosyal kültürel hizmet çeşitliliği, spor ve eğlence alanları, tiyatro sayısı ve özel müze varlığı gibi konuların incelendiği sosyal yaşam endeksi sıralamasında ise Konak ile Karşıyaka ilçeleri yer aldı. 

Kaynak :EGEDESONSÖZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL