İzmir Video Galeri

Dünya gençleri Konak’ta buluştu

Farklı ülkelerden gençleri Konak’ta bir araya getiren “Dünya Bize Katılıyor” projesinin açılış töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, gençlere akılla, bilimle, sanatla yoğrulmuş bir hayat kurmak için çalıştıklarını belirterek,..

Farklı ülkelerden gençleri Konak’ta bir araya getiren “Dünya Bize Katılıyor” projesinin açılış töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, gençlere akılla, bilimle, sanatla yoğrulmuş bir hayat kurmak için çalıştıklarını belirterek, “Şundan kesinlikle eminim: Dünya daha güzel bir yer olacaksa bu sizlerin güzel enerjisi sayesinde olacak” diye konuştu. Batur, törende üniversite sınavına hazırlanan Konaklı gençler için destek eğitim kursları açacaklarını da müjdeledi.

Konak Belediyesi ile AIESEC İzmir Şubesi’nin Konak’ta birlikte yürüttüğü “Dünya Bize Katılıyor” projesi, Halil Rıfat Paşa Konağı’nda hizmet veren Araştırma ve Geliştirme (ARGE) Müdürlüğü’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Ukrayna, Rusya, Fas, Tunus ve Romanya’dan gelen 19-23 yaş aralığındaki 20 genci, Türkiye’den 15-18 yaş aralığındaki 40 gençle buluşturan proje için düzenlenen törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, AIESEC İzmir Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Elif Hardura, yabancı heyetler ve gençler katıldı.

Batur: Bu sinerji çok önemli

Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, gençleri Konak’ta ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Batur, “Bu buluşmadan doğacak sinerji, hem sizler için hem de ilçemiz ve belediyemiz için çok önemli. Hepinizin çok heyecanlı olduğunu görüyorum. Ve şundan kesinlikle eminim: Dünya daha güzel bir yer olacaksa bu işte sizlerin bu güzel enerjisi sayesinde olacak” dedi. Gençlerin 6 hafta sürecek proje kapsamında eğitimlere, atölye çalışmalarına katılacağını, yabancı dil gelişimi konusunda birbirlerine destek olacağını ve farklı kültürleri tanıyacağını belirten Batur, “Dünyada zaten artık ülkeler arasındaki fiziki sınırlar da kalkıyor. Bunu en iyi sizler biliyorsunuz. Sizlerin kullandığı yeni iletişim teknolojileri sayesinde dünya küresel bir köye dönüyor ve bu köy hepimizin. Onun iyiliği için birlikte çalışmak zorundayız. Gelişen, değişen dünya sizlerin olacak. Ancak özellikle pandemi ortamında gördük ki, dünyanın da bizlere, ona daha iyi bakmamıza ihtiyacı var. Sizlerin bu duyarlılıkla hareket edeceğine ve dünyamıza sahip çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Konak Destek Eğitim Kursları müjdesi

Gençlere akılla, bilimle, sanatla, sevgiyle yoğrulmuş bir hayat kurmak adına çalıştıklarını vurgulayan Batur, Konak Belediyesi’nin gençler için yürüttüğü projelerle ilgili bilgiler de verdi. 1900’lü yılların başında inşa edilen tarihi İstiklal İlkokulu’nun Yenilikçi Öğrenme Merkezi’ne dönüştürüldüğünü belirten Batur, tarihi Kemer Tren İstasyonu’nun ise gençleri madde bağımlılığından koruma amacıyla Konak Gençlik Destek Merkezi haline getirildiğini kaydetti. Çınarlı Rekreasyon Alanı’nda planetaryumun da bulunacağı Konak Bilim Merkezi’ni kurduklarını belirten Batur, üniversite sınavına hazırlanan gençler için destek eğitim kursları açmayı planladıklarını da müjdeledi. Batur, “Hayatlarının belki de bu en zor dönemecinde gençlerimizin yanında olacağız. Konak Destek Eğitim Kursları’mız yakında hizmete girecek” dedi. Batur konuşmasını şöyle tamamladı:
“Gençler, konuşmamı, dünyaya emsal olmuş büyük bir lider olan, Türkiye Cumhuriyeti’mizin Kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle bitirmek istiyorum. Atatürk’ün gençlere sonsuz bir güveni vardı ve şöyle söylemişti: Bütün ümidim gençliktedir. Evet, sizler dünyanın ümidi, geleceğisiniz ve biz her zaman sizin yanınızda olacağız.”

Batur’a gençlere destek teşekkürü

AIESEC İzmir Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Elif Hardura ise Başkan Batur’a, gençlere inandığı ve destek olduğu için teşekkürlerini iletti. Konuşmasında, dünyanın farklı kültürlerini Konak’ta buluşturan Dünya Bize Katılıyor projesinin detaylarını aktaran Hardura, şunları söyledi:
“Dünya Bize Katılıyor projesi, İzmirimizin geleceği lise öğrencilerine yönelik eğitim ve atölyelerle öğrencilerimizin sürdürülebilir kalkınma amaçlarını tanımaları ve bu amaçlara yönelik harekete geçmelerini hedefliyor. Lise öğrencilerimizin yabancı dil gelişimini hızlandırmalarına, kültürler arası bir deneyim sağlayarak dünyanın güncel durumlarına ve gelişmelerine hâkim olmalarına destek veren projemizde katılımcılarımız kendi ülkelerini ve kültür ögelerini tanıtacak çeşitli sunumlar da gerçekleştirecek. Bu projemizi gerçekleştirmemizi sağlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a, biz gençlere inandığı ve bu yolda bize ışık tuttuğu için teşekkür ediyoruz.”

Gençler de teşekkür etti

Konak’a gelen AIESEC gönüllüsü gençler de törende birer konuşma yaptı. Dünyanın kültürler arası anlayışı savunmaya ve gerçeğe dönüştürmeye ihtiyacı olduğunu dile getirerek, projenin bu açıdan çok önemli olduğuna işaret eden gençler, Konak Belediyesi’ne, Başkan Batur’a ve AIESEC’e teşekkür etti. Gençler, “Toplumumuzun dünyayı daha iyi bir yer yapmaya istekli gençlere ihtiyacı var. Bu projeyle bize bu fırsatı sunduğunuz için hepimiz müteşekkiriz” dedi.

6 hafta sürecek

“Dünya Bize Katılıyor” projesi Konak’ta 6 hafta sürecek. Proje kapsamında düzenlenen eğitim ve atölye çalışmalarına katılacak gençler, yabancı dillerini geliştirecek. Projenin en önemli ayaklarından biri kültürler arası etkileşim olacak. Beş ülkeden gelen gençler kendi ülkelerini, kültürlerini tanıtmak için çeşitli sunumlar da yapacak. 6 haftanın sonunda ülkelerinin kültürel kıyafetlerinin, yiyecek ve içeceklerinin, yöresel danslarının tanıtılacağı “Ülkeler Panayırı” düzenlenecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL