Kültür-Sanat

Bulut’un Son Kitabı: Türk Yüzyılı

Şair ve Yazar Cumhur Bulut’un üçüncü kitabı “Türk Yüzyılı-Derin Savaş 2023” yayınlandı. 42 makaleden oluşan kitabın sunuş yazısını TRT Program Yapımcısı ve Siyasal İletişim Uzmanı Erkan Şimşek yaparken, değerlendirme yazısını..

Bulut’un Son Kitabı: Türk Yüzyılı

Şair ve Yazar Cumhur Bulut’un üçüncü kitabı “Türk Yüzyılı-Derin Savaş 2023” yayınlandı. 42 makaleden oluşan kitabın sunuş yazısını TRT Program Yapımcısı ve Siyasal İletişim Uzmanı Erkan Şimşek yaparken, değerlendirme yazısını da Dış Politika uzmanı ve Milli Savunma Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Cemil Doğaç İpek yaptı.

Şair ve Yazar Cumhur Bulut’un Türkiye, Türk Yüzyılı, Türk Dünyası, Atatürk ve Alevilik gibi önemli siyasal ve toplumsal konuları ele aldığı “Türk Yüzyılı-Derin Savaş 2023” kitabı raflarda yerini aldı. Armoni Yayınlarından çıkan kitap, alt başlık olarak da “Türk Yüzyılı’nın Ardındaki İrade” adını taşıyor. Cumhur Bulut’un üçüncü kitabında sorgulayıp, çözüm arayan bir dil kullandığı görülürken, politik eleştirilerini de okuyucuya hicvederek sunuyor. Yazılarında yeni kavramlar da kullanan Bulut, “Sosyal Medya”yı betimlerken “Sosyal Madde” ismini takmış. Kitapta güldürürken düşündüren makalelerden bazıları “İşporta Tezgâhında Siyaset Var”, “Altılı Masanın Kamera Arkası”, “Muhalefet Dizilerinin Unutulmaz Jönü” isimlerini taşıyor.

Atatürk, Türklük ve Alevilik

Türk toplum yaşantısını, fikir ve siyaset sahasını derinden etkileyen konular hakkında farklı bir gözle yorumlar getiren Cumhur Bulut, son kitabını değerlendirdi. Bulut, “Bir türlü bitiremediğimiz ve milletimiz içinde ayrılıklar oluşturan konularda ısrarlı tartışmalar olduğunu görmek beni çok şaşırtıyor. Hâlbuki meselelerimiz öyle çıkmazlarla dolu değil. Sadece birbirimizin karşısında olmadığımızı görmek bile yeter tartışmaları bitirmeye… Ortak değerlerde buluşmak ve aynı yöne bakmak aslında bizim için çok kolay. Atatürk, Cumhuriyet, Türklük, Alevilik ve daha birçok müşterekimiz bizi birbirimize sımsıkı bağlıyor. Hem bu müşterekler asgari değil azami müşterekler. Binlerce yıllık millet olmamız ve değerlerimiz bizi geçmişten geleceğe taşıyor. Bazen gülerek, bazen güldürerek baktığım meselelerimizin yanında öyle büyük kazanımlarımız var ki, bunu da görmek lazım. Türkiye bölgesinde lider ve dünyada da sözü geçen bir ülke artık. Askeri, ekonomik ve kültürel gücümüzü kimse inkâr edemez. Edemiyorlar da zaten! Fakat önümüzün kesilmeye çalışıldığı da aşikâr. İşte son kitabımız tam anlamıyla bu noktalara değiniyor” dedi.

Neden Okunmalı

“Türk Yüzyılı-Derin Savaş 2023 neden okunmalı?” sorusuna da yanıt veren Cumhur Bulut, “Neden okunmalı?… Türk Milletinin ve devletinin “devamlılık” kavramını anlayabilmek için mesela… Atatürk’ten Bahçeli’ye gelinen yolda, hatta daha eski devirlerden bugünlere kat edilen mesafeyi anlamlandırmak için okunmalı… Değerlerimizin yaşatılması neden önemli ve güncel politik figürleri daha iyi değerlendirebilmek için okunmalı. Sonra, bazen gülmek için bazen de derin derin düşünmek için okunmalı diyebilirim. Kitabımı kızım Ayyıldız’a ithaf etmemin sebebi de aslında neden okunmalı sorusunun cevabını veriyor. Geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi anlamak ve anlamlandırmak için. Geleceğin dünyası ve atinin Türkiye’si yani çocuklarımızın dönemi çok önemli. Bu sebeple okunmalı… Gördüğüm destek için de okuyucularımıza çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Cumhur Bulut Kimdir?

İzmir Karşıyaka’da doğan Bulut, Türk Milliyetçiliği Hareketinin içinde uzun yıllardır yazılarıyla tanınıyor. İlk kitabı “Şehir Hüzün Konuşur” ve ikinci kitabı “Sinir Ötesi”nden sonra şimdi de “Türk Yüzyılı-Derin Savaş 2023” kitabıyla okuyucularının karşısına çıkıyor. Halen MHP İzmir İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Cumhur Bulut, Karşıyaka Ülkü Ocağı Başkanlığı görevinde de bulundu. Türkgün Gazetesi köşe yazarlarından olan Bulut, Egedesonsoz.com internet haber sitesinde de köşe yazmaktadır. Yazılarında kullandığı üslup ile eskilerin fıkra yazarlarını hatırlatan Bulut, Türkiye sevdasının yanında İzmir’e olan sevgisiyle bilinen şair ve yazarlar arasında yer alıyor. Şiirleri ile “Gazeteci Şairler Antolojisi” nde de yerini alan Cumhur Bulut, Suriye Türkmenleri için yazdığı “Bin Yıllık Vatan’ın Bekçileriyiz” şiirinin bestelenmesiyle Türkmenlerin Milli Marş yazarı olarak da tanınıyor.

Cumhur Bulut’un kitabına kitaparmonisi.com, kitapyurdu.com, dr.com, bkmkitap.com, babil.com, Karşıyaka Kül Kitapevi ve seçkin kitapçılardan ulaşılabiliyor. Kitab ayrıca Avrupa’da da “kolnkutuphane.de” adresinden temin edilebiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL