Bayraklı Genel Yerel Siyaset

Bayraklı’da hayvanseverlerden örnek dayanışma

Bayraklı Körfez Mahallesi’nde sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesinin önüne geçmek için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda toplanan sokak köpekleri kısırlaştırılıp, işaretlendikten sonra sahiplendirilecek. Sahiplendirilemeyenler ise kanun gereği sokaklarda özgürce yaşayabilecekleri sağlıklı yaşam..

Bayraklı’da hayvanseverlerden örnek dayanışma

Bayraklı Körfez Mahallesi’nde sokak hayvanlarının kontrolsüz üremesinin önüne geçmek için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda toplanan sokak köpekleri kısırlaştırılıp, işaretlendikten sonra sahiplendirilecek. Sahiplendirilemeyenler ise kanun gereği sokaklarda özgürce yaşayabilecekleri sağlıklı yaşam alanlarına geri bırakılacak.

Bayraklı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Bayraklı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ege Hayvan Hakları Konfederasyonu, Patika Koruyucu Melekler Derneği, Körfez Mahallesi Muhtarı Erdal Er ve hayvansever vatandaşlar sahipsiz sokak hayvanları için saha çalışması yaptı. Kontrolsüz üremenin önüne geçmek için başlatılan kısırlaştırma ve sahiplendirme çalışmasına mahalle sakinleri de destek verdi.

Bu yıl içinde Körfez Mahallesi Seyirtepe bölgesinde kontrolsüz besleme yapan vatandaşların ve başka bölgelerden mahalleye gelip orada kalan sokak köpeklerinin popülasyonunda ciddi artış yaşandığını tespit eden ekipler, gelen şikayetleri de dikkate alarak harekete geçti. Belediyeye ulaşan aileler, köpek sürülerindeki sayının fazla olması nedeniyle o bölgede yaşayan özellikle küçük yaştaki çocuklarda bu durumun köpek fobisine sebep olduğunu, çocuklarda hayvan sevgisinin önüne geçip sokak hayvanlarına karşı korku ve endişeye dönüştüğünü dile getirdi. Bunun üzerine gönüllü hayvanseverler ile birlikte bölgede yaşayan  kısırlaştırılmamış sokak köpekleri toplanarak Bayraklı Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götüren ekipler, kısırlaştırma ve sahiplendirme işlemi yapacak. Sahiplendirilemeyen köpekler ise 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddelerinde de belirtildiği üzere, sokaklarda özgürce yaşayabilecekleri sağlıklı yaşam alanlarına geri bırakılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL