Yerel Siyaset

Başkan Soyer’den 23 Nisan mesajı: Yeniden baharlar gelecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. 103 yıl sonra ulusça yeniden bir umudu yeşerttiklerini söyleyen Başkan Soyer, “Size söz..

Başkan Soyer’den 23 Nisan mesajı: Yeniden baharlar gelecek
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. 103 yıl sonra ulusça yeniden bir umudu yeşerttiklerini söyleyen Başkan Soyer, “Size söz çocuklar! Yeniden baharlar gelecek…” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 23 Nisan mesajında şu ifadelere yer verdi:

Tarihimizin gurur sayfaları ne kadar da çok.

Sonsuza dek yaşatılacak ve her biriyle övünç duyulacak ne büyük zaferlerimiz, ne haklı sevinçlerimiz var.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız ve aslında bir ulusun tarihini değiştiren 23 Nisan da onlardan biri. Bu tarihi hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız…

Ülke topraklarının işgal edilmesine karşı direnmek amacıyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 103’üncü yıl dönümü bugün.

Savaşın ve acıların ortasında var olma mücadelesi verdiğimiz günlerde bile büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kafasındaki demokrasi idealini yansıtan, çağının ötesinde bir adımdı yüce meclisin kurulması.

Bu adım Anadolu hareketini başlatan kurucu hükûmetin teşkil edilmesiydi aynı zamanda…

Türkiye Cumhuriyeti’nin habercisiydi.

Ve hakimiyet, bilakayduşart milletindi…

Zaferin ardından bu tarihi gün çocuklara adanan bir bayram olarak kutlanmaya başlandı.

Çünkü bu meclis Ata’nın geleceğe bıraktığı en değerli miraslardan biriydi…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşuna giden yol Amasya deklarasyonunda dile getirilen “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” şeklindeki başkaldırı cümlesiyle hayat bulmuştu.   O gün bir ulusun bağımsızlığını kazanmasını sağlayan azim ve kararlılığa şimdi yine ihtiyaç var.

İnanıyorum ki; her kökenden, her fikirden insanı tek hedefte buluşturan o kararlılık ikinci yüzyılında, Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracak. Ülkenin tüm çocuklarına ve gençlerine aydınlık bir gelecek yaratacak.

Tüm toplum kesimlerini kapsayan ortak bir idealle, tomurcukların rengârenk çiçeklere dönüştüğü cıvıl cıvıl bir bahara yaklaşıyoruz.

103 yıl sonra ulusça yeniden bir umudu yeşertiyoruz. Birlikte savaşıp kazandığımız bu topraklarda özgürlüğü, adaleti, refahı ve barışı yeniden kuracağız. Çocuklarımıza bu kez demokrasinin baharını müjdeleyeceğiz.

Bayramımız kutlu olsun…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL