Ekonomi

Asgari ücrete ek zam gelir mi?

En düşük emekli maaşının 5500 liradan 7500 liraya yükseltilmesi ve bayram ikramiyelerine yapılan zammın ardından gözler asgari ücrete çevrildi. Asgari ücrete 2023 yılında ikinci bir zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor…

Asgari ücrete ek zam gelir mi?

En düşük emekli maaşının 5500 liradan 7500 liraya yükseltilmesi ve bayram ikramiyelerine yapılan zammın ardından gözler asgari ücrete çevrildi. Asgari ücrete 2023 yılında ikinci bir zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Peki bir ara zam gelir mi, beklentiler neler? Sosyal güvenlik uzmanı Yılmaz cevapladı…

Geçtiğimiz günlerde en düşük emekli maaşının 5500 liradan 7500 liraya yükseltilmesi kararı alındı. Aynı zamanda 1100 lira olarak ödenen bayram ikramiyeleri 900 lira artırılarak 2000 liraya çıkarıldı.

En düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerine yapılan iyileştirmeler emekliler tarafından nasıl karşılandı? Seçim öncesi asgari ücrete ek zam gelir mi?

Konuyla ilgili beklentileri sosyal güvenlik uzmanı Emin Yılmaz yanıtladı. Yılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

EMEKLİLER ZAM KARARINDAN MEMNUN MU?

“Taban aylıkları 7500 liraya yükseldi. Mart ayında EYT üzerinde başvuruların hepsi bu gurubun içerisine girdi. 1 yılda yüzde 200’e yakın zam yapılmış oldu. 7500 liranın altında kalan maaşların tamamı 7500 liraya yükseltilmiş oldu.

EYT grubu ve en düşük maaş alanlar bunu memnuniyetle karşıladı. ‘Asgari ücrete zam yapılır mı?’ gibi beklentiler oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1 NİSAN’A YETİŞİR Mİ?

Yasa teklifi sunulması lazım. Plan ve Bütçe Komisyonu’na salı günü gelecek. Bu hafta içerisinde yasalaşırsa mart ayında başvuru yapan bütün EYT’liler ve geçmişte bulunan emeklilerimize nisanda maaşlar yansıyacaktır.

Nisan ayının 17’si ile 26’sı arasında SSK’lılar 1’i ile 17’si arasında 17 günlük maaş alacaklar. Emeklilerimizin tamamı peşin olarak maaş alacaklar. Mayıs ayında 1 maaş daha alacaklar. Olası durumda 1.5 maaş hesaplara yatacak. Mayıs veya haziran ayında yatması söz konusu olursa da o zaman 2.5-3 maaş toplu olarak yatacaktır.

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM GELİR Mİ?

Geçtiğimiz sene 4253 liraydı, 5500 oldu. 2023 senesinde 1 yıl boyunca 8506 lira oldu. Toplamda 455 dolara denk gelmiş oldu. Yıllık bazda yüzde 100 artış yapılmış oldu. Enflasyon verileri asgari ücreti belirlemede en önemli etken. Komisyon var. 5 kişilik işçi, 5 kişilik işveren kısmı var.

Ara zam gelir mi? Bu çok önemli bir konu, enflasyon verileri şubat ayı 3.15, yıllık yüzde 55 açıklandı. Hedef olarak yıllık bazda yüzde 20’nin altına düşürülmesi hedefleniyor. Şu an o noktada ilerleniyor.

Cumhurbaşkanı ihtiyaç olursa artış yapılacak dedi. Bakan Bilgin geçtiğimiz günlerde yüzde 20’nin altına ilerlediğimiz için şu an içi gerek yok fakat gerekli olursa bununla ilgili tekrardan iyileştirme yapılabileceğinin sinyalini vermişti. 2000 senesinin öncesine baktığımızda 1 yıl içerisinde asgari ücrete 3 defa zam yapılmış, burada yapılma olasılığı gözüküyor. Mevzuat da buna uygun zaten.

Asgari ücretlinin hayat standartlarını iyileştirmek amaçlı olağanüstü çağrı yapılıp peşi sıra yükseltme ihtimalimiz var.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL