İzmir Kültür-Sanat

Aliağa’da “At-Çek Balık Avı Festivali” yarın başlıyor

Aliağa Belediyesi’nin bu yıl 4’üncü kez gerçekleştireceği At-Çek Balık Avı Festivali yarın başlıyor. Mavi Bayraklı Plajı Ağapark’ta organize edilecek festival için kontenjanlar günler öncesinden doldu. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar,..

Aliağa’da “At-Çek Balık Avı Festivali” yarın başlıyor

Aliağa Belediyesi’nin bu yıl 4’üncü kez gerçekleştireceği At-Çek Balık Avı Festivali yarın başlıyor. Mavi Bayraklı Plajı Ağapark’ta organize edilecek festival için kontenjanlar günler öncesinden doldu. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Türkiye’nin dört bir tarafından balık avı tutkunlarını buluşturan festivalin 2 gün süreceğini belirterek, “Renkli ve çok heyecanlı görüntülere tanıklık etmek isteyen herkesi Aliağa Ağapark’ta gerçekleştireceğimiz Festivalimize bekliyoruz” dedi.

Söyleşi ile başlayacak

Deniz, çevre ve doğa sevgisi konusunda farkındalık oluşturması amacıyla Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın ‘Çevre ve Turizm’ vizyonu kapsamında düzenlenen At-Çek Balık Avı Festivali başlıyor. Türkiye’nin dört bir tarafından balık avı tutkunlarının yoğun katılımıyla Mavi Bayraklı Ağapark Sosyal Yaşam ve Plaj tesislerinde gerçekleştirilecek festival, saat 15.00’de Prof. Dr. Zafer Tosunoğlu’nun “Denizlerimizdeki istilacı türler ve bu türlerin Amatör Balıkçılığa etkileri” konulu söyleşisi ile başlayacak. Saat 16.00’da “Denizlerimizde sürdürülebilir Amatör Olta Balıkçılığı” söyleşisinde de Doç. Dr. Ali Ulaş, katılımcılarla birlikte olacak.

Gece boyunca balık avı

Bu yıl 4’üncü kez organize edilen At-Çek Balık Avı Festivali önceki yıllarda olduğu gibi yoğun ilgi gördü. Kayıtlar ve kura çekimi saat 16.30’da başlayacak. 18.30’da açılış konuşmalarıyla devam edecek Festival, saat 20.00’den sonra başlayacak olan Balık Avı, saat 03.00’de gece çorbası ikramlarının ardından 27 Şubat Pazar sabahı saat 09.00’a dek sürecek. Festival, Pazar sabahı 09.30’da düzenlenen kahvaltının ardından ödül töreniyle sona erecek.

“Amaç amatör balıkçılığı sevdirmek”

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Festivalin amatör olta balıkçılığının tanıtılması ve sürdürülebilir avcılık ruhu kapsamında yakala-bırak alışkanlığının kazandırılmasının amaçlandığını belirterek, “Bir amacımız da amatör balıkçılığın bir dalı olan spin (atçek) avcılığının sevdirilmesi. Burada yarışma kültürünü geliştirmeyi de hedefledik. Yarışmamız Su Ürünleri Yönetmeliği ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümlerine göre yapılacak. Spin avcılık kategorisinde yapacağımız yarışmamızda avlanacak balıklarda tebliğe uygunluk şartı aranacak. Festivalimizi bu yıl 4’üncü kez organize ediyoruz. İlk yıldan itibaren Türkiye genelinde yoğun katılım oldu. Hafta sonunda hareketli ve renkli görüntüler eşliğinde gerçekleştireceğimiz Festivalimize herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL