Siyaset SonDakika

10 Mart tarihinde süreci başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mart tarihinde seçim kararının alınacağını söyleyerek seçim tarihinin 14 Mayıs’ta olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında, “Seçimlerin daha önce açıklandığı 14 Mayıs tarihinde yapılmasının bize..

10 Mart tarihinde süreci başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mart tarihinde seçim kararının alınacağını söyleyerek seçim tarihinin 14 Mayıs’ta olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasında, “Seçimlerin daha önce açıklandığı 14 Mayıs tarihinde yapılmasının bize bu imkanı vereceğine inanıyoruz. Esasen Türkiye’nin böyle bir vakit kaybına, dikkat dağınıklığına tahammülü yoktur.

Türkiye için hemen şimdi diyoruz. İnşallah 10 Mart Cuma günü, Anayasanın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla, süreci başlatıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, seçim gündemine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bizim tek gündemimiz depremdir. Ülkemizi ve şehirlerimizi afetlere hazırlamaktır.

Seçim sürecinin bir an önce geride bırakılması şarttır. Seçimlerin daha önce açıklandığı 14 Mayıs tarihinde yapılmasının bize bu imkanı vereceğine inanıyoruz. Bizim seçim sürecindeki gündemimiz yine deprem olacaktır.

Asla siyasi tartışmalara girmedik. Yalan ve iftiralarla çalışmaları tehlikeye atanlarla, kısacası gördüğümüz her şeyi not ettik. Esasen Türkiye’nin böyle bir vakit kaybına, dikkat dağınıklığına tahammülü yoktur.

Türkiye için hemen şimdi diyoruz. İnşallah 10 Mart Cuma günü, Anayasanın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla, süreci başlatıyoruz.

Bu kararın yayımlandığı 11 Mart itibarıyla, seçim takvimiyle ilgili hususlar Yüksek Seçim Kurulunun yetki alanına girmektedir.

Bu süreçte; Başka ile taşınan, başka ildeki yurt ve misafirhane gibi yerlerde konaklayan, çocuğunun kaydını başka ile alan, sağlık nedeniyle başka ile giden, seçmen kütüğünü yaşadığı yere nakleden…

Velhasıl hangi sebeple olursa olsun, 6 Şubat felaketinden sonra ikametgâhını veya seçmen kaydını değiştiren depremzedelerimizin, kendilerine sağlanan hak ve imkânlardan mahrum kalmamalarını sağlayacak bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlıyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL