Gazi Koray Gürbüz: UNUTMAYIN

Gazi Koray Gürbüz’ün ‘Unutmayın’ isimli eseri piyasaya çıktı…

‘UNUTMAYIN!

“Tarih boyunca anasına sarılır gibi vatan toprağına sarılan Mehmetçiklerin her biri tertemiz ve her biri alabildiğine fedakârdır. Her birinin mücadelesi en az bir diğeri kadar destansıdır. Belki de bu yüzden Türk milleti; unvanı, yaşı, rengi, ismi ne olursa olsun hepsine birden ‘Mehmetçik’ deyip bağrına ve ruhuna basmıştır evlatlarını.

Aliler, Ahmetler, Hasanlar, Ömerler olarak doğup, yaşayanlar; vatan ve millet uğruna bir adım öne çıktığında topyekûn Mehmetleşmişler, milyonlarca damlanın birleşip okyanus olması gibi onlar da ‘Mehmetçik’ olmuşlardır.

Gerçekten de Mehmetçik; evlattır, ağabeydir, amcadır, dayıdır, babadır ama hepsinden öte ‘Mehmetçik; ulusun tamamıdır.’

Ben de “Unutmayın!” adını taşıyan ve 19 Eylül Gaziler Günü itibariyle Kırmızı Kedi Yayınlarından çıkan kitabımda Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyenlerin maşası olan kukla PKK’yla yaklaşık 40 yıldır canlarını ortaya koyarak mücadele edenlerin yani kahraman gazilerimizin hikâyelerine yer verdim.

“Çatışmada beş asker de yaralandı!” diye duyduğumuz haberlerin aslında “Beş evlat; kolunu, gözünü, bacağını, dalağını, böbreğini, gençliğini kaybetti!” demek olduğunu yazmaya çalıştım. “Analarının kına yakıp asker eylediği kuzuların, vatan savunmasında nasıl aslanlaştıklarını anlattım. Patlayan mayınların alıp götürdüğü organları, gürleyen bombalar altında silah arkadaşına uzanan elleri, gözler ufuk çizgisindeyken yürekleri ana-baba sevgisiyle ısınanları kendi ağızlarından kaleme aldım. Fakat vatan için tüm hayatlarını feda eden kahramanların kırık kalplerine de şahit oldum. İş bilmez siyasetçilerin ve bayrak uğruna bedel ödemenin anlamını bilmeyenlerin sebep oldukları acıları da anlatmaya çalıştım.

Karadağlar’ı, Besta Dereler’i, Dağlıca’yı, Tendürek’i ve sınırın öte yanını anlatırken; basılan karakolları, patlayan mayınları, şehit düşen silah arkadaşlarımı yazarken sadece ‘gerçekleri’ bilin istedim.

Dağlarda nöbet tutan askerlerden birinin en büyük hayalinin ‘bir Anadol pikap alıp, yaşlı babasıyla kâğıt toplayıcılığı’ yapmak olduğunu öğrenince gerçeği hiç değiştirmeden, olduğu gibi yazdım. Aylarca dağlarda yattığı için ‘beyaz toprak bitlerinin’ istilasına uğrayan bir başka Mehmet’in çektiği çileyi bilin diye ne anlattılarsa aynen naklettim. Hiçbir zaman şiirsel olayım, anlatımı güçlendireyim, kelimelerle oynayayım diye düşünmedim. Çünkü en büyük şiirselliğin kahraman Mehmetçiklerin saf ve temiz duyguları olduğunu defalarca yaşayarak gördüm.

‘Biz vatan uğruna fedakârlık yaptık!’ demek için değil, “Bu topraklarda Mehmetçikler bitmez!” demek için yazdım bunları. Umarım ki tarihleri yırtıp sonsuzluğa ulaşacak olan Mehmetçikleri bir nebze olsun sizlere anlatabilmişimdir.”

Kitabın kapağında “Koray Gürbüz” ismi yazsa da aslında “Unutmayın” yurdun dört bir yanındaki gazilerin ortak eseri. Yıllardır aynı sorunları yaşayan, aynı hayal kırıklıklarını hisseden ve birbirleri dışında dertleşecek kimseyi bulamayan gazilerin “Biz de varız!” çığlığı bu kitap.

Biz gaziler, toplumun Mehmetçiğe olan tüm sevgisine rağmen gaziliğin anlamını yeterince kavrayamadığını düşündüğümüz ve devleti yönetenlerin de “şehitlik ve gazilik” kavramlarını topluma anlatmak için anlamlı bir çabasının olmadığını gördüğümüz için “Unutmayın” demek zorunda hissettik kendimizi.’ Gazi Koray Gürbüz.

 

 

http://www.kirmizikedi.com/kitap/urun/7d884e9b2d6f4103a92dac6417051f86

 

BAYRAKLI HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.