Şahin Efe Yılmaz-Zeybek Akademisi

Selçuklu, Aydınoğulları Beyliği, Osmanlı İmparatorluğu dönemi ve Milli Mücadele günlerinden beri Türk yiğitlik ocağı olan zeybeklik geleneği, bugün Ege Bölgesi’nin pek çok yerleşim biriminde çeşitli kültürel ve sanatsal alanlarda yaşatılmaktadır…

Fakat merkezi olarak Aydın iline ”Efeler Diyarı” denilmektedir. Ancak adına ”Efeler Diyarı” denilen Aydın ilinin resmi ve özel okullarında zeybeklik geleneği bölge gençlerine öğretilmemektedir. Zeybeklik geleneğini kendince yaşatmaya çalışan kültür derneklerinde ise geleneğin dans kolu öğretilmekte, tarihi, şahsiyet yapısı, ruh hali, tarihsel vazifeleri ve Milli Mücadele günlerindeki hizmetleri tam manası ile öğretilememektedir. Dolayısı ile de bölge gençleri ”Efeler Diyarı mensubuyuz” diye övünürken ve ”efe torunu zeybekleriz” diyerek kendilerince bir manevi ruh haline girerken, ne yazık ki geleneğin esasları ve tarihi hakkında doğru dürüst bilgi sahibi olmadan yetişiyorlar. Ve bu durum ilerleyen yaşlarında çeşitli kültürel çatışmalar yaşamalarına da sebep oluyor. Çünkü genel olarak geleneğin tekniğini öğreniyor, tarihini ve ruhunu öğrenemiyorlar.

Eğer bu köklü gelenek diğer ulusların geleneği olsa idi muhtemelen bugün dünyaya ne kadar kahraman insanların torunları olduklarını göstermek için sinema filmleri, diziler, tiyatro gösterileri, müzikal gösteriler hazırlarlar ve müzeler, enstitüler, üniversiteler kurarak da geleneği yaşatır, kendi torunlarına o ruhu aşılarlardı. Ancak bu gelenek bizim geleneğimiz ve özellikle Milli Mücadele günlerinde vatan ve millet uğruna çok büyük fedakârlıklar göstererek hizmet etmiş bu geleneğin mensuplarını ve geleneğin esaslarını, milletimizin evlatlarına doğru öğretmeliyiz. Bunun için Aydın merkezli bir ”Zeybek Akademisi, Zeybek Araştırma Kurumu, Zeybek Enstitüsü, üniversite bünyesinde de bir zeybek araştırma komisyonu, zeybek tarih dersi bölümü” mutlaka olmalıdır. Çünkü bugün farkında değiliz belki ama her yıl bölgede yüz binlerce kız ve erkek genç belirli bir yaşa geliyorlar. Ve okulda, özel hayatta, askerlik dönemlerinde, düğün, sünnet gibi cemiyetlerde mutlaka bir şekilde bu gelenek ile karşılaşıyorlar. Zira bölge insanı asırlardır bu ruh ile ruhunu beslenmektedir. Öyle ise Aydın merkezli bir ”Zeybek Akademisi” bölge gençlerinin milli bir ruh ve milli bir şuurla yetiştirilebilmeleri için hayati önem taşımaktadır.

Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te ruhunu efelik ruhu ile beslemiş, zeybek dansları ile özel günleri kutlamış ve lakap olarak Sarı Zeybek namını kullanmıştır. Ve devletimize, milletimize Sarı Zeybek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği istikamette yeni sarı zeybekler yetiştirebilmek için Aydın bölgesinde bir ”Zeybek Akademisi” şarttır.

Peki, bir Zeybek Akademisi kurulursa ne olur?

Bu geleneğe dair çeşitli alanlarda yetişmiş eğitimciler, bilgileri ve tecrübeleri ışığında gençleri eğitirler. Böylece kısmen yozlaştırılmış olan gelenek, tekrar aslına uygun bir şekle getirilir ve bir nizam verilerek gençlere öğretilir. Dolayısıyla bölgede çeşitli derneklerde ve dans topluluklarında geleneğin sadece dans kolunu öğrenen gençler, akademi sayesinde tarih, dans, kültür, sanat alanlarında çok iyi bir eğitimden geçerler. Ve böylelikle de aldıkları kaliteli eğitim sebebiyle geleneğin farklı kollarında yeni ve faydalı hizmetler üretirler. Bu akademide yetiştirilen gençler, eğitim ve iş hayatlarında da daha bilinçli, milli ve manevi duyguları daha kuvvetli, milli menfaatleri şahsi menfaatlerinden önde tutan yüksek ruhlu şahsiyetler olurlar. Ve onların bugün okullarda görmediği, göremediği eğitimi bir ”Zeybek Akademisi” ile vermek gerekmektedir. Bu konuda bakanlık, valilik, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve bölge üniversitesi ortak bir proje üreterek bu işi başarabilir… Ve inancım odur ki bölge halkı böyle bir akademi kurulduğunda, geleneğe dair ailesinden yadigâr kalan ne varsa getirip bu akademiye destek için bağışlayacaklardır. Çünkü dünyanın her yerinde küçük çocuklara sorarlar: ”Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” Dünyanın her yerinde bu sorunun farklı yanıtları vardır. Aydın bölgesinde ise bu sorunun bir tek cevabı vardır: EFE!

☾✫ Şahin Efe Yılmaz / BAYRAKLI HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.