Akşener Gündoğdu mitingi: Alan boş kaldı

MHP’den ihraç edilen ve referandum sürecinde ‘hayır’ kampanyası yürüten Akşener, Başkan Kocaoğlu’nu ziyaretten sonra Gündoğdu Meydanı’nda İzmir’e seslendi. Mitingi yaklaşık 5-6 bin kişi izledi.

Akşener Gündoğdu mitingi: Alan boş kaldı

Mehmet İŞLER/EGEDESONSÖZ – Türkiye, 16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliğinin tarihi referandumuna kilitlendi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) kurultay sürecinde genel başkan adayı olan ve sonrasında partiden ihraç edilen Meral Akşener İzmir’e geldi.

Referandum sürecinde eski partisinin evet yönünde çalışma yürütmesi karşısında ‘Türk Milliyetçileri hayır diyor’ platformu çatısı altında ‘Hayır’ propagandası için alana inen Akşener kente gelerek önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla makamında bir araya geldi.


KATILIM DÜŞÜK KALDI
Akşener bu ziyaretin ardından Gündoğdu Meydanı’nda İzmir’e seslendi. Hafta boyunca yapılan davetlere ve çevre illerden de gelenlerin olmasına rağmen alan dolmadı. Mitingi yaklaşık 5-6 bin kişi izledi. Başkan Kocaoğlu ile eşi Türkegül Kocaoğlu da mitingi alanda takip etti.

Akşener konuşmasına, “Aziz İzmirliler, güzel İzmirliler bu meydanda bir yıl aradan sonra bu cumhuriyetin bahşettiği nimetlerden faydalanarak karışınıza gelmiş bu kadını yeniden ağırlıyorsunuz” diyerek başladı.

BARİKATLARI KALDIRTTI!
‘Başbakan Meral’ sloganıyla sık sık sözü kesilen Akşener sahne önündeki bariyerlerin kaldırılmasını istedi. Akşener, ‘Bizi birbirimizden ayıracak bir şey yok. Ne olabilir ki? Bu yüzden barikatı açın’ dedi. Vatandaşlar sahnenin önüne kadar ilerledi. ‘Özellikle kadınları öne alın’ isteğinde bulunan Akşener ayrıca, ‘Hasta hasta geldim iyileştirdiniz beni, ateşim vardı, düşürdünüz’ dedi.

YETİM ATATÜRK’Ü BAĞRINA BASAN İZMİR!
Akşener değiştirilmek istenene anayasa için gerçekleştirdiği detaylı konuşmada, “Ey İzmir yetim Atatürk’ü yetim Rumeli çocuğunu bağrına basan İzmir onun ilkelerini kim ne yaparsa yapsın yaşatan, arkasında duran İzmir bugün burada olmaktan, cumhuriyet kadını olmaktan ve bir buçuk yıldır bu ülkede bir şeyleri anlatmaya gayret eden bir kadın olarak, namusumuz, şerefimiz, her şey ayaklar altına alınırken, muktedirlerin sustuğu anda konuşan İzmir Allah sizden razı olsun” açıklamasını yaptı.

BAHÇELİ YUHLANDI, AKŞENER MÜDAHALE ETTİ!
Akşener’in, “Bugün buraya 16 Nisan’da yapılacak referandumla ilgili olarak görüşlerimizi paylaşmaya geldik. Birdenbire 10 Ekim’de Sayın Bahçeli başkanlık sistemi tartışmasını başlattı” demesiyle alanda yuh sesleri yükseldi.  Akşener, “Hayır hayır Türkiye’nin kardeşliğe, barışa herkesin yan yana durmaya ihtiyacı var. En büyük cevap bizi ayrıştıranlara, düşmanlaştıranlara 15 yıldır düşmanlık dilini kullananlara 16 Nisan’da hayır demek olacak.  Biz bu ülkenin yorulduğunu görüyoruz. Biz bu ülkenin insanlarının kardeşlik hukukunun yerle bir edildiğini görüyoruz. Kadının erkeğe, erkeğin kadına, çocuğun ana babaya düşman edildiği dönemden geçiyoruz. Millet yoruldu ve bıktı. Seviyeli bir dile, cumhuriyet değerlerine sahip ve saygılı bir dile ihtiyaç var. Biz saygılı insanlarız. Biz milletimizin ferasetine inanan insanlarız. Kötü söz söylemeyeceğiz. Kem söz sahibine aittir” dedi.

TEKLİFİ ELEŞTİRDİ 
Akşener, “Biz sadece 16 Nisan günü sandıklara gideceğiz hayır diyeceğiz ve 17 Nisan sabahı bambaşka bir Türkiye’de ayağa kalkacağız. 10 Ekim’de başkanlık sistemi gündeme geldi. Bu başkanlık sistemi bildiğimiz gibi değil. Bir siyasi partinin genel başkanının seçileceği ve o kişinin milletvekillerini, bakanları, rektörleri, anayasa mahkemesi, HSYK, savcı ve hakimleri atayacağı ve savaş yetkisinin, eyalet kurma yetkisinin verildiği, meclisi seçime götüreceği, kararname çıkarabileceği, bütçe yapabileceği, sabah kalktığında canı istediğinde üç buçuk milyon Suriyeli’ye bir anda vatandaşlık verebileceği, canı sıkıldığına kadınlara ‘hadi bakalım işten çıkıyorsunuz eve gideceksiniz’ yetkilerinin verildiği bir diktatörlük anayasasıdır. Çünkü bu arkadaşların kafasındaki kadın şöyle bir şey, bir yöneticileri dedi ki başı açık kadın perdesiz eve benzer ya satılıktır ya kiralıktır. Bütün bunlara bugüne kadar susanlara 16 Nisan’da en güzel cevabı siz vereceksiniz. Hayır diyeceğiz” açıklamasını yaptı.

BİZİ YILDIRAMAZ 
Anayasa metninin meclisten geçmesinin ardından başlayan kampanya sürecine ilişkin konuşan Akşener, “Kampanya döneminde birçok engelleme yaşadık. Bana ‘Ey Akşener git evinde otur, yoksa başına bunlar gelir’ demek için yapıldı. Bunlar bizi yıldıramaz çünkü biz cesur insanlarız” dedi.

2010 REFERANDUMU ÖRNEĞİ
Akşener bir önceki referandumdan örnekler verirken, “2010’da böyle bir referandum süreci geçirdik. O zaman yetmez ama evetçiler vardı. Ölülerinizi bile alın gelin dediler ve referandum geçti. Anayasa mahkemesi ve HSYK’nın ele geçirilmesi konmuştu. O günkü referanduma bugünkü 18 madde o zaman konulmuş olsaydı ve geçseydi, partili Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olarak 2011’de seçilseydi, bakanlar kurulunu atasaydı, Maliye Bakanı Rıza Sarrab, Adalet Bakanı Zekeriya Öz, Milli Savunma Bakanı Adil Öksüz olurdu. Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış olurdu. Böyle bir kabineyle karşılaşmamız hiç de sürpriz olmazdı. O günkü ilişkileri, dostlukları, kankalıkları düşünün. Sonra bu arkadaşlar birbirini aldatmış olacaklardı ve bütün güç bir kişinin elinde olduğu için bir kişi aldatılmış olacaktı ve Türkiye aldatılmış olacaktı. Parlamenter sistemin en büyük emniyet sibobu olduğunu belirtmek isterim” diye konuştu.

TERÖRÜN HESABINI SORMAZSAK NAMERDİZ… 
Biz hayırlı bir iş yapmaya ve hayır demeye geldik. Adaleti yeniden tesis etmek için hayır demeye geldik. Biz İzmirlilerle birlikte bugün burada öyle bir irade ortaya koyuyoruz ki, bugün burayı gören herkes 16 Nisan’da hangi sonuçla karşılaşacağını görüyor. Namusuma, şerefime kadar iftiralar atıldı. Torunuma varıncaya kadar iftiralar atıldı. Ey aziz İzmir sizin önünüzde söz veriyorum, şahsımla yakınımla ilgili ne söylendiyse kapatıp geçeceğiz, ama terörün, hendeklerin, şehitlerin hesabını sormazsak namerdiz. Türkiye’nin tüm varlıklarını haraç mezat sattılar” açıklamasını yapan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Yiğit Bulut’a göndermede bulunan Akşener, “Jöle can’a 850 bin liralık araba almışlar. Bunların hesabını mutlaka yapacağız” dedi.

İZMİR’İN RUHUNA KURBAN OLAYIM
MHP İzmir İl eski Başkanı Müsavat Dervişoğlu ise, “İzmir’in bu güzel meydanının siyasi tarihimizde taşıdığı büyük önem var. Bu meydan sıradan bir meydan değil. Bu meydanda insanlar oylarıyla değil gönülleriyle tartılırlar. Gündoğdu Meydanı’nda Mustafa Kemal’in kantarı vardır.  1915’ten bakıldığında Hasan Tahsin’in direnişinin adıdır İzmir’dir.  Ben bu İzmir’in ruhuna, taşıdığı bayrağa, Mustafa Kemal aşkına kurban olayım” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.