İzmir’in tek MHP’li belediye başkanı referandum için ne dedi?

Aliağa Belediye Başkanı Acar, resmi start alan referandum sürecine ilişkin, “Biz evet diyenin de hayır diyenin de yolları, kaldırımı ve parkıyla uğraşıyoruz. Aliağa’da zaten başkanlık sistemi var. Ben belediye başkanıyım” dedi.

Türkiye, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliğinin tarihi referandumuna kilitlendi.
Siyasi partiler kampanya sürecinin resmi startını verirken ‘evet’ ve ‘hayır’ cepheleri netlik kazandı.
Süreçte iktidar partisiyle beraber hareket edeceğini açıklayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi’ne parti tabanından tepkiler gelmeye başladı.
İzmir İl Teşkilatı’nın tavrı, genel merkezle paralellik gösterirken, Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Remzi Taktakoğlu’nun çarpıcı açıklamaları gözleri kurultay sürecinde muhalif yapının içinde yer alan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a çevirdi.
SUSKUNLUĞUNU BOZDU!
Aliağa’nın MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar da resmi start alan referandum sürecine ilişkin suskunluğunu bozarak önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Acar ayrıca Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın Antalya’da partisinin belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda referandum sürecine ilişkin verdiği talimatları da değerlendirdi.
ALİAĞA’DA ZATEN BAŞKANLIK VAR!
Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Biz evet diyenin de hayır diyenin de yolları, kaldırımı ve parkıyla uğraşıyoruz. Ben bu konuya biraz da espriyle yaklaşıyorum. Aliağa’da zaten başkanlık sistemi var. Ben belediye başkanıyım. Benim açımdan hiçbir sıkıntı yok. Malum biz belediye başkanıyız. Bu siyasi bir konudur. Halkımız en doğru kararı verecektir” dedi.
İNŞALLAH HAYIRLISI OLUR!
Başbakan Yıldırım’ın partisinin belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, ‘MHP’li belediye başkanlarını sürece dahil edin’ talimatını değerlendiren Acar, referandum sonucu için ‘İnşallah hayırlısı olur’ temennisinde bulundu. Acar, “Bizim bir genel merkezimiz var. Biz oranın talimatlarıyla bağlıyızdır. O konuda biz genel merkezimizden talimat alırız. İnşallah ülkemiz için hayırlısı olur. Milletimiz her zaman doğruyu yapmıştır, yine yapacaktır” açıklamasını yaptı.
TAKTAKOĞLU AÇIKLAMIŞTI!
Açıklanan anketlerde iktidar partisinin içinde bile ‘Hayır’ tercihinden yana oy kullanacak seçmen sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğu öğrenilirken, MHP içinde ise genel merkezle ters düşen kitlenin kalabalık olduğu öğrenildi. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin tavrıyla İzmir İl Teşkilatı’nın referandum görüşü paralellik gösterirken, geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Grup Başkanvekili Remzi Taktakoğlu, referandum için çarpıcı açıklamalarda bulunmuş ve ‘hayır’ cephesinde olacağını söylemişti. Parti içindeki kurultay sürecinde İzmir’deki muhalif yapının içinde Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’la birlikte yer alan olan Taktakoğlu, Başkan Acar’ın da aynı noktada olduğunu belirtirmiş ve “Serkan Acar da şu an, kurultaydaki muhalif noktasında… Biz hiçbir zaman tek adamlıktan yana taraf olmadık. Serkan Başkan da öyle… O bölgedeki başkanlar da o şekilde…” ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak :Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.