‘İKÇÜ’de FETÖ davasında ara karar: 8 tahliye!

İzmir’de FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden (İKÇÜ) ihraç edilen aralarında öğretim üyelerinin de bulunduğu 29 tutuklu sanığın yargılandığı davada, 8 sanığın tahliyesine, 21 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın beşinci oturumuna 29 tutuklu sanık, sanık avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt alınan duruşmada sanıklar, tanıkların beyanlarında yer alan suçlamalara ilişkin savunma yaptı.

Tutuklu sanık Mehmet Çete, iddianamede hakkındaki suçlamaların duyuma dayandığını, tanık H.O’nun ifadesinde beyan ettiği gibi Pensilvanya’ya Fetullah Gülen’i ziyarete gitmediklerini ve tanığın ifadesinin ortak akıl tarafından yazılmış bir kurgu olduğunu iddia etti.

Çete, tanığın kurgudan ibaret ifadesini okuduğunda dehşete düştüğünü belirterek, “Nasıl bir husumet olursa olsun böyle iftira atılmaz. Washington gezimizden sonra Pensilvanya’ya gitmedik. Tanığın Pensilvanya ziyaretiyle ilgili ifadelerinde çelişkiler bulunmaktadır. Husumet kaynaklı iftira. İtibarım yerle bir edildi.” dedi.

Tutuklu sanıklardan Tancan Uysal da FETÖ yapılanmasıyla bağlantısı olmadığını ileri sürerek, rektörlük seçimlerinde yaşanan husumetlerden dolayı kendilerine iftira atıldığını söyledi.

Tutuklu sanıklar 6 aydan beri tutuklu bulunduklarını, sabit ev adreslerinin olduğunu dile getirerek, kaçma ihtimallerinin olmaması nedeniyle tutuksuz yargılanmak istediklerini mahkeme heyetine iletti.

Sanıklardan sonra söz alan avukatlar ise savunmalarında tanık ifadelerinin sadece duyuma dayandığını ve sanıkların herhangi bir örgütsel söylem ve eylemin içerisinde olmadığını savunarak, müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından, tutuklu sanıklardan Ahmet Nuri Özcivan, Aşkın Haluk Yıldırım, Gulmustafa Şen, Mahmut Arabul, Mikail Keskin, Mustafa Demirci, Mustafa Çavuş ve Şemsettin Karaca’nın tahliyesine diğer sanıkların ise mevcut durumlarının devamına karar verdi.

Duruşma 30 Mart’a ertelendi.

İddianame
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İKÇÜ’de görevli akademisyen ve çalışanlara yönelik 12 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda, haklarında gözaltı kararı çıkarılan 44 şüpheliden 40’ı yakalanmış, 29 zanlı tutuklanmıştı.

İzmir Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz tarafından hazırlanan, 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 139 sayfalık iddianamede, aralarında örgütün sözde “İKÇÜ imamı” olduğu öne sürülen Adem Fidan, meslekten ihraç edilen Diş Hekimliği Fakültesinin kurucu Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, eski Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şemsettin Karaca, eski Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Çete, eski Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Sütçü, eski Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Salih Yılmaz’ın da bulunduğu 29 tutuklu sanık hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği”nden 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

kaynak : egedesonsoz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.