Karabağ Genel Merkezi dinlemedi, cemevine ait tesisi yıktı!


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bayranet/public_html/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 162

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bayranet/public_html/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 163

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bayranet/public_html/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 164

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bayranet/public_html/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 165

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bayranet/public_html/wp-content/plugins/wp-post-author/includes/awpa-functions.php on line 166

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ Yamanlar’da yıllardır faaliyette bulunan cemevine ait düğün ve sosyal tesisleri yıktı. CHP PM Üyesi Ali Öztunç, “Kendisini uyardık. İzmir’deki arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Yaptığı çok yanlış, bedelini öder” dedi.

 Bayraklı’da krize neden olan ve CHP Genel Merkezi’ne kadar taşınan cemevine ait sosyal tesisler ve düğün salonunun yıkım kararı ile ilgili yeni gelişme yaşandı. Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Karşıyaka Alevi Kültür Dernekleri’ne bağlı Yamanlar Cemevi’nin dernek seçimine müdahale etmiş, şu anda başkan olan Mehmet Bozkurt’un karşısına Abidin Yücesoy’u çıkartmıştı.

Karabağ’ın adayının seçimi kaybetmesinden sonra belediye ilk olarak cemevine gelir getiren, ihtiyaçların karşılayan Can Dost isimli düğün salonuna önce 110 bin TL ceza keserken ardından yıkım kararı aldı. Başkan Karabağ, kararını “yeşil alana yapılmış bir yer” diyerek savunurken uygulamaya binlerce kişi karşı çıktı. Yapılan eylemlerin ve açıklamaların ardından konu genel merkeze iletildi.

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e gelen CHP PM Üyesi Ali Öztunç, Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılıp yetkililerden bilgi aldı. Yıkım kararı geçici bir süreliğine ertelenirken Başkan Karabağ’ın talimatıyla iş makineleri cemevinin kapısına dayandı.

TOMA VE GAZLA MÜDAHALE 
Parti yetkililerinden gelen uyarılara kulak asmayan Başkan Karabağ’ın iddialara göre, “Gerekeni yapın, kısa sürede yıkın” dediği öğrenildi. Bu talimatın ardından bölge halkı tesisin önünde toplanırken, alana iş makineleriyle birlikte çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve TOMA gitti.

Vatandaşların tepkisi sürünce iki TOMA’dan atılan tazyikli su ve biber gazıyla müdahale gerçekleşti. Güvenlik güçlerine grup da karşılık verince yaşanan arbede sırasında 6 zabıta yaralandı.

KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ! 
Müdahale sonrası ekipler tesise TOMA’larla set çekti. İş makineleri alana girerek düğünün salonunun duvarlarını yıktı ve kullanılamaz hale getirdi.

BU AKŞAM DÜĞÜN VAR! 
Ekipler ve iş makineleri alanı terk ettikten sonra bölge halkı temizlik çalışmasına başladı. Vatandaşlar, “Akşam düğünümüz var, duvarları yıkık olsa da salonu temizleyip yetiştireceğiz” dedi.

İLK TEPKİ GELDİ
Öte yandan İzmir’e gelerek durumu yerinde inceleyen PM Üyesi Öztunç, Başkan Karabağ’ın uygulamasının yanlış olduğunu söyledi. Öztunç, “Kendisini daha önce uyardık. Belediye başkanının yaptığı çok yanlış… İzmir’deki milletvekili ve partili arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Genel merkezin de bilgisi var. Bu karardan vazgeçilmelidir. Başkan bunun bedelini öder” diye konuştu.

AYIPTIR, GÜNAHTIR, YAZIKTIR!
AK Parti İzmir Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe’nin de yıkıma tepkisi sert oldu. Boztepe, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ı hedef aldı.

Boztepe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kentin gündeminde uzun süredir krize neden olan konuyla ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Boztepe şunları söyledi:  Bayraklı Yamanlar’da Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cevat Durak döneminde İzmir’in en köklü cem evlerinden birisi olan Yamanlar Cemevi’nin gelirini, elektrik ve su ihtiyacı başta olmak üzere birçok giderini karşılamak için yapılan düğün salonu yıkıldı. Cem evi derneğinin seçimine CHP’nin kongresi gibi bakan Belediye Başkanı Hasan Karabağ seçimi kaybedince gözü döndü. Önce yıldırmaya çalıştı, şimdi de gözü dönmüş bir şekilde iş makineleriyle saldırıya geçti. Düğünler için gün verilen, insanların en mutlu günün yaşayacağı yer yerle bir edildi. Bayraklı’nın belediye başkanı olmak yerine padişahı, kralı olduğunu söyleyen başkan içinde bulunduğu psikolojik durumu gözler önüne serdi. Gözü dönmüşlüğü, kindarlığı, hırsını bir daha gösterdi. Geçmişte Sivas Yıldızeli İlçesi Yusufoğlan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin etkinliğinde ‘bu bölgeleri karanlığa ve Sünni yobazlığa teslim etmeyeceğiz’ diyen Başkan şimdi de işine gelmeyen Alevi vatandaşlarımızın ibadethanesine mali destek olan yeri yıktı. Dönme dolap gibi dönüp, ibadeti siyasete alet ederken hiç utanmadı, sıkılmadı. Bayraklı’yı birleştirmek, kucaklamak yerine bölen, toplumu birbirine düşüren başkana daha önce sorular sordum. Ona “Bayraklı’da tüm gecekondu sorunu bitti de 300 metrekarelik düğün salonu mu gözüne battı? İlçede tüm yapılar yasalara uygun mu, ya da hiç kaçak bölümleri yok mu? İşine gelince Alevi vatandaşlarımızın duygularını sömüren sen değil misin? Toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran senin yaşam felsefen değil mi?” diye sormuştum. Aynısını tekrarlıyorum. Ey sağduyulu Alevi kardeşlerim… Bizzat dokusunu bildiğim, gençliğimin geçtiği, büyüdüğüm Yamanlar’daki ayıba dur diyelim. Birleştiren değil ötekileştirenlerden hesap sorun. Siyasi ikbali için her şeyi yapabilecek birisini iyi tanıyın. Tanıyın ki sizin yanınıza geldiğinde yüzüne tükürün. Bugün günlerden Cuma…  Öyleyse; Bize Hüseyin olmak sana da Yezit olma düştü.

DOĞAN DA TEPKİ GÖSTERDİ
Yıkım işlemi sonrası yazılı bir açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’dan da Bayraklı Belediyesi’ne tepki geldi.

Doğan, “Alevi Kültür Dernekleri Karşıyaka Şubesine tahsis edilmiş olan Can Dost Düğün Salonu, Bayraklı Belediyesinin kararıyla yıkılmak istenmektedir. Yamanlar Cemevi olarak da bilinen Alevi Kültür Dernekleri Karşıyaka Şubesinin gelir kaynağı olan ve Cemevinin ihtiyaçlarının karşılanması için tahsis edilen Can Dost Düğün Salonu’nun yıkım kararını, söz konusu siyasal süreçte tekçi yapının güçlendirilmesi olarak yorumlayıp, bunu kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Bayraklı Belediyesi tarafından alınan bu yıkım kararı tamamen siyasi bir karardır. Partimize, basın emekçilerine, akademisyenlere, öğrencilere, işçilere kısacası toplumsal muhalefetin her alanına yönelik bu tür baskı ve zulümler tarihin her döneminde karşılaştığımız sindirme politikalarıdır. Ama bu politikalar asla başarıya ulaşamamıştır. Yıllarca alevileri, inançlarını ve ibadethanelerini oy deposu olarak gören ve seçim zamanlarında demokrat kesilen bu zihniyette yok olmaya mahkûmdur. Farklılıklarımızla yaşamamızın önüne engel olanların sonunun hüsran olacağını buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. İktidarlarını güçlendirmek adına tüm muhalif kesimlerde yaratılmak istenen bu baskıların yaratacağı basınç, sarayları ve iktidar ortaklarını yıkabilecek fırtınaya gebedir” ifadelerini kullandı.

kaynak:EGEDESONSÖZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.